مشخصات عمومي و جغرافياي طالقان :

استان البرز                                          
استان البرز
سی و یکمین استان ایران است. در جلسهٔ هیئت دولت در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۸ لایحهٔ تأسیس این استان تصویب و به مجلس شورای اسلامی فرستاده شد. در ادامه با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۳۸۹/۴/۷ استان البرز بطور رسمی شکل گرفت.در این طرح پیشنهادی کرج به عنوان مرکز استان درنظر گرفته شده‌است. این شهر در ۲۰ کیلومتری غرب تهران و در حوزهٔ استحفاظی استان تهران قرار گرفته بود که با جمعیتی بالغ بر ۱٬۶۱۴٬۶۲۶ نفر، چهارمین شهر پرجمعیت ایران پس از شهرهای تهران، مشهد و اصفهان محسوب می‌گردد. همچنین رئیس‌جمهور وقت در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۹ در نامه‌ای به وزارت کشور قانون تأسیس استان البرز که در جلسهٔ علنی دوم تیر ۱۳۸۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بود و شورای نگهبان نیز آن را تایید کرده بود، جهت اجرا ابلاغ کرد.نام این استان از رشته‌کوه البرز گرفته شده‌است که بخش مهمی از آن از شمال این استان می‌گذرد. در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۸۹ با حضور وزیر کشور، استانداری البرز رسما شروع به فعالیت نمود.

شهرستان‌های استان البرز

           

 شهرستان طالقان


طالقان در متون تاريخي

لغت نامه دهخدا

شرح : شهري است و يا شهرستاني است ميان قزوين و ابهر، و از آنجاست صاحب اسماعيل بن عباد. (منتهي الارب ). طالقان ولايت سردسير است ، در شرقي قزوين . طولش از جزاير خالدات فه . مه و عرض از خطّ استوا، لوي . در کوهستان افتاده است ، و کلاتها بوده ، و ديه هاي معتبر کمتر باشد، حاصل آنجا غلّه و اندکي جوزو ميوه بود، و مردم آنجا دعوي مذهب سنت کنند، اما به بواطنه مايلتر باشند. ولايت سرانرود و جرود و قهپايه و کن و کرخ از توابع آنجاست ، و در اين ولايت ديه ها معتبر بود، حقوق ديواني طالقان با اين ولايت يک تومان است . (نزهةالقلوب چ ليدن ص 65 مقاله 3). شهرکي است از جبال ، از ري به ديلمان نزديک . (حدودالعالم ). پنجمين ناحيه است از ايالت تهران ، از شمال و مشرق محدود است به مازندران ، از جنوب به ساوجبلاغ و از مغرب به قزوين . طالقان ناحيه اي است کوهستاني ، و قسمت مهم آن دردره شاهرود واقع شده ، و اين رود از مغرب گردنه کندوان سرچشمه گرفته بطرف مشرق جاري است ، و اغلب قراي طالقان در کنار شعب آن واقعند، قراي متعدد طالقان که همه بخوشي آب و هوا معروفند، عبارتند از: شهرک ، نسا، و محمودآباد. عده قراي آن 78 و جمعيت آن قريب 24300 نفر، و اغلب قريه هاي آن قديمي و اشخاص بزرگي منسوب به آن قراء ميباشند. (جغرافياي سياسي کيهان ص 354- 355). آب طالقان وارد بحر خزر ميشود. (جغرافياي سياسي کيهان ص 311). طالقان داراي معدن زغال سنگ است .و رجوع به نزهةالقلوب (چ ليدن مقاله 3 صص 220 - 222) و الارشاد (چ سيد جلال الدين تهراني ص 4) و سفرنامه مازندران ص 23، 21، 20، 108، 111، 142


جغرافياي طالقان:


طاالقان میان دره بزرگی در کوههای البرز قرار دارد که امتداد طولی آن از شرق به غرب است، رودخانه شاهرود در این دره بزرگ، از شرقی ترین نقاط آن و در حدو جاده چالوس سرچشمه گرفته است و پس از پیمودن طول طالقان در شهرستان الموت قزوين به رودخانه الموت مي پيوند و سپس در نزدیکی های منجیل به رودخانه قزل اوزن که از زنجان و میانه می آید، پيوسته و با نام رودخانه سفید رود از سد سفید رود گذشته و در گیلان به دریای خزر می ریزد.

طالقان از شمال به سلسله جبال البرز و روستاهای تنکابن و الموت محدود بوده و از جنوب به بخش ساوجبلاغ و دهستان فشکلدره منتهی می گردد.طول طالقان از « گردنه عسلک » در خاور تا « گردنه انگه » در باختر تقریباً 62 کیلومتر بوده و حداکثر عرض طالقان از گردنه دوزخ دره واقع در جنوب تا « گردنه مالخالی » واقع در شمال طالقان حدود 20 کیلومتر می باشد. از آنجائیکه روستاهای طالقان در ارتفاعات و دامنه جبال البرز است زمستانهای سرد و در سایر فصول هوای مطبوع و خنکی دارد. طالقان در 36 درجه و 12 دقيقه عرض شمالي و 50 درجه و 47 دقيقه طول شرقي در شمال غرب شهر تهران قراردارد،
ميانگين درجه حرارت ساليانه در طالقان حدود 5/9+، متوسط حداكثر 5/27+، و متوسط حداقل 3/11- درجه سانتي گراد و ميانگين بارندگي ساليانه حدود 500 ميليمتر است.

ميانگين سالانه بارندگي طالقان در يکدوره بلند مدت بیست ساله آماری ، شهرک 471 ميليمتر ، زيدشت 480 ميليمتر، گليرد 483 ميليمتر ، جوستان 549 ميليمتر و گلينک 446 ميليمتر محاسبه شده است .                                                           
روستاهاي زيباي طالقان در دامنه هاي جنوبي و شمالي ، در ارتفاع 1400 تا 2600 متر از سطح دريا ، در دو دامنه جنوبی و شمالی رودخانه شاهرود پراكنده شده اند.مرکز طالقان
« شهرک » نام دارد و در بخش« میان طالقان » قرار گرفته و اکثر ادارات دولتی نیز در شهرك واقع شده . فاصله شهرک تا تهران حدود 135 کیلومتر است.

راههاي دسترسی :

راههاي اصلي (اسفالت و شوسه قابل تردد با خودرو) :


راه طالقان ـ آبیک : از طریق جوستان - شهرك زیدشت ـ گردنه ابراهیم آباد ـ صمغ آباد ـ زیاران . سه راهي قشلاق -(بزرگراه كرج - قزوين)                                                 

این راه تنها راه ورودی جاده ای است که از محورهای ارتباطی کرج- قزوین (بعد از کارخانه سیمان آبیک) منشعب می شود و پس از عبور از روستاهاي زیاران ، صمغ آباد و روستاي ابراهيم آباد با عبور از گردنه ايراهيم آباد به 
شهرستان طالقان منتهی می شود.

نقشه راه اصلي دسترسي به طالقان
راه طالقان ـ قزوین :
از طریق كلارود ـ آنگه و حاجي آباد و قزوين

 

راه طالقان ـ گچسر (جاده چالوس-كرج) : از طریق جوستان ـ گته ده ـ آزاد بر-گچسر

 

نقشه راه دسترسي بالا طالقان

راه هاي دسترسي فرعي

راه طالقان ـ قزوین : از طریق کما کان ـ کلانک ـ فشکلدره

راه طالقان ـ چالوس : از طریق جوستان ـ آسکان ـ سیاه بیشه ـ گردنه چم ـ دزد بن (دیز بن)    
راه طالقان ـ تنكابن : از طریق جوستان ـ مهران ـ گردنه صاد ـ آبگرم دهستا ن سه هزار

             


طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال