رودخانه ها:

ناحيه طالقان در دامنه جنوبى ارتفاعات البرز و رشته کوه ديگرى از البرز که با فاصله متوسط 6 کيلومتر از آن به موازاتش از شرق به غرب امتداد دارد ، واقع شده است. در ناحيه شمال قلل و گردنه هايى طالقان را از مازندران و قزوين جدا مى کند. ارتفاعات جنوبى طالقان اين منطقه را از دشت جدا نموده است. در حد فاصل ميان دو رشته کوه ، رودخانه شاهرود از شرق به غرب جريان دارد.


دره شاهرود, رود طالقان و رود آبهاي دامنه هاي البرز را به سفيد رود مي رسانند . دره و رودخانه شاهرود کوههاي ميان درة چالوس و سفيد رود را از شرق به غرب شکافته و آن را به دو قسمت شمالي و جنوبي تقسيم کرده اند . رودخانه شاهرود اصلی ترین عامل مایه حیات زندگی و اجتماع را در طالقان رقم زده است یکی از مهمترین عوامل جذاب منطقه طالقان شرایط آب و هوایی و فضای سبز باغات و رودخانه و چشمه های جاری است.

شاخه اصلي شاهرود را رود (پائي زن) تشكيل مي دهد كه از حوالي كندوان در محور كرج چالوس سرچشمه مي گيرد و در محل روستاي جوستان با پيوستن رود (عالي زن) رودخانه شاهرود را تشكيل مي دهند . نام شاهرود را در منابع جغرافيائي طالقان رود نيز ناميده اند. منابع مذكور بر اين اعتقاد هستند كه طالقان رود در یازده كیلومتری غرب روستای " شهرك " به رودخانه های اندج و الموت ملحق شده و رودخانه " شاهرود " را تشكیل می دهند. نام رودخانه با ذكر هر دو نام در متون مختلف و نقشه هاي جغرافيائي آمده است . اما اطلاق نام شاهرود مطلح تر است كه در گويش محلي ( شهرو) ناميده مي شود.

صدها چشمه و جوى و رود ، در طول مسير به رودخانه شاهرود يا طالقان رود مي پيوندند كه مهمترين آنها عبارتند از رودهاي:

باد سیر - ناریان - نویز - کر کبود - مامشکه - البرز رود -پائي زن- عالي زن -خچيره اورازان- حسن جون - هرنج رود- باريكان روخانه و فلكبا روخانه

باريكان روخانه-رودخانه باريكان
رودخانه شاهرود یکی از شاخه های سفیدرود بوده که از کوههای الموت وطالقان سرچشمه می گیرد وپس از عبور از رودبار الموت ،رودبار شهرستان وبخش عمارلو در شهر منجیل همراه با رودخانه قزل اورن که از کوههای غرب کشور سرچشمه می گیرد سفید رود را تشکیل می دهد
. رودخانه شاهرود داراي حجم 1/1 ميليارد مترمكعب آب سالانه است.

جاذبه هاي طبيعي طالقان:

طبيعت روح نواز طالقان بعنوان مهمترين جاذبه منطقه،گردشگران بسياري را بسوي خود جلب مي كند.

قله استوار شاه البرز با ارتفاع 4200 متر در بلند ترين نقطه مرزطالقان و الموت و قله هايي همچون - سات، بام، ناز، كهار، زرينه كوه، لشكرك و كلوان و ارژنگ با ارتفاع بين 3400 تا 4400 متر به همراه غارهايي مانند - مرغ بند در ناريان، كله سنگ در دنبليد ،خلي زر در وركش و غارهاي بزج و بادامستان و نيز آبشارهاي - سفيد آب در غرب شاه البرز ،شل بن در غرب بزج، تره نو در جرينان و آبشارهاي آسكان، سوهان و كركبود ، مجموعه اي متنوع و كامل را براي دوستداران طبيعت فراهم آورده اند، نزديكي به ارتفاعات علم كوه و تخت سليمان و نيز وجود چند مسير راه پيمايي كم نظير كه طالقان را به سواحل درياي خزر مربوط مي كند بر جذابيت هاي اين منطقه افزوده است.

قلل منطقه طالقان:

رشته‌كوه فرعي طالقان، بخشي از رشته‌كوه اصلي البرز است كه طول آن حدود 90كيلومتر و عرض آن از 5 تا 25كيلومتر است .

معروف‌ترين قله رشته طالقان، شاه‌البرز (البرز بزرگ) با بلنداي 4200متر از سطح درياست كه در شمال آن، هشت يخچال كوچك، ديدني و زيبا وجود دارد كه جمع مساحت آنها حدود 260000 مترمربع است . پوشش گياهي غني و چشمه‌ساران زلال و آبشاران متعدد آن، زيبايي كم‌نظيري به اين قله داده است؛ قله‌اي كه در عين حال سفره پرباري براي دامداران منطقه و مامني گشاده‌دست براي حيات وحش منطقه است . شاه‌البرز 5 قله فرعي دارد كه بين گردنه مالخاني و تنوركان واقع شده است.شاه البرز،نمونه‌اي است از ده‌ها قله ديگر طالقان كه از جمله مهم‌ترين آنها عبارتند از :

قله «صاد» با ارتفاع حدود 4000 متر از سطح دريا در شرق دره جزينان، قلل «كلوان1» و «كلوان2»، «ميش‌چال2،1و3» با ارتفاع 4150 تا 4200 متر، قلل «لشكرك كوچك» و «لشكرك بزرگ»، «زرين كوه» يا «ماسه‌چال»، «كاهار بزرگ و كوچك‌»

قلل جنوبي طالقان نيز از نظر ارتفاع و جلوه هاي طبيعي حائز اهميت هستند . مهمترين آنها عبارتند از:


«ناز» با ارتفاع 4108 متر از سطح دريا «گران چال» «خرسان کول» «زرده جال» و «ارزنگ»

irangardi.blogtak.com /

 

آبشارهای طالقان:

ميزان بارندگي نسبتا زياد اين منطقه كوهستاني و چشمه‌ساران فراوان و رودخانه‌هاي فصلي و دائمي آن، منشاء وجود و پيدايش آبشارهاي زيادي است و اين از ديگر جلوه‌ها و زيبايي‌هاي طبيعي طالقان به شمار مي‌رود.


آبشارهاي متعدد فصلي و دائمي در انحناء و سينه كوه‌ها و دامنه ارتفاعات، چشم‌ها را مي‌نوازد. مشهورترين اين آبشارها عبارتند از: آبشار
«كركبود »در شمال روستاي كركبود،آبشار «شل بن» در غرب                    
آبشار کرکبود
روستاي بزج، آبشار
«تره نو» در جزينان دربند و آبشار «آسكان» در روستايي به همين نام، آبشار «سفيدآب» در جوار مزرعه و كوهي به همين نام كه در غرب قله شاه‌البرز و آبشار «سوهان» در روستاي سوهان واقع است.

ابشار سوهان 
اين آبشارها در فصل زمستان، جلوه خاصي از زيبايي به خود مي‌گيرند و به ‌حدي قنديل‌هاي يخ تشكيل مي‌دهند كه اعجاب بيننده را برمي‌انگيزند.


آبشار مير
آبشار تنگه مير - عکس از سايت زيدشت                                     


چشمه ها وغارهای طالقان:

منطقه طالقان به دليل واقع شدن در كوه‌هاي بلند رشته كوه البرز  داراي چشمه فراوان آب ، آب معدني و ابگرم است. هر يك از چشمه ها هر يك داراي نام  مخصوص است . مشهورترين  چشمه‌هاي آبگرم عبارتند از:               

چشمه هاي آب گرم :

آبگرم روستاي گراب

آبگرم گنداب در روستاي دهدر

آبگرم چاكسر در روستاي هرنج

آبگرم سه كوهه روبروي لمبران

آبگرم روستاي خچيره


همچنين در اين منطقه غارها و دخمه‌هاي طبيعي فراواني وجود دارد كه برخي از آنها را معرفي مي‌كنيم.                             

غار بزج:
اين غار در روستاي بزج طالقان واقع شده و در گذشته، از آن به عنوان پناهگاه استفاده مي‌شده است. آثاري از كارهاي دستي و محل دروازه و ديده‌باني و همچنين نشيمن‌گاه در آن مشاهده مي‌شود. طول اين غار 25متر است.


غار كله‌سنگ:
در كوهي به همين نام در نزديكي قريه سوهان و قريه آرتون واقع شده. دهانه غار بسيار تنگ است. پس از پيشروي در غار، دهانه چاهي به عمق 4 متر نمودار مي‌شود كه بايستي به كمك طناب از آن پايين رفت و در آنجا محوطه بزرگي ديده مي‌شود كه تعداد زيادي اسكلت انسان روي هم انباشته شده است. درون اين غار، منابع آب‌هاي زيرزميني ديده مي‌شود و از سنگ‌چيني‌هاي دستي درون غار استنباط مي‌شود كه سابقا عده زيادي درون اين غار مي‌زيسته‌اند.

غار مرغ‌بند: در شمال روستاي «ناريان» قرار دارد و كمتر بدان توجه شده است.

دخمه باستاني خلي‌زر: در مزرعه‌اي به همين نام در روستاي «وركش» واقع شده و داراي اتاق‌ها و محل نشيمن است.

دخمه باستاني بادامستان: در جوار امامزاده يوسف، روبه‌روي روستاي «وشته» قرار گرفته و حدود ده اتاق دارد.

irangardi.blogtak.com /

11) غار دهدر

2) غار دنبليد 12) غار گراب

3) غار جزينان 13) غار ويران گليرد در سه طبقه

4) غار هرنج 14) غار ديزان

5) غار قلعه ارژنگ ميناوند 15) غار لهران

6) غار الهوچين كش 16) غار پراچان

7) غار لوشركش 17) غاركارا اسكول دره كلوان گوران

8) غار بادامستان روستاي وشته 18) غار كلخسان

9) غار گته ده 19) غار لهران

10) غار قلعه دختر گته ده 20) غار كش

21) غار ذالنگ سوهان


طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال