نمایشگاه "کرج و طالقان به روایت تاریخ و تصویر"

نمایشگاه کرج، طالقان و ساوجبلاغ به روایت تاریخ و تصویر که به مدت 10 روز از 12 بهمن تا 21 بهمن در تالار شهیدان نژادفلاح کرج برپا شد با همکاری معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرج، موزه تاریخ، مردم شناسی و اسناد و نسخ خطی کرج به مسئولیت آقای فتاحیان و موزه طالقان و همکاری میراث فرهنگی کرج برپا شده بود.

نمایشگاه با هدف آشنایی بیشتر شهروندان با آثار تاریخی و باستانی کرج، طالقان و ساوجبلاغ همچنین معرفی فرهنگ و پیشینه تاریخی ان مناطق برگزار گردید.

نمایشگاه یادشده نتایج تحقیقات و پژوهش در خصوص تاریخ و پیشینه غرب استان تهران، عکس، صنایع دستی، آثار و فیلمهای مستند و وسایل مردم شناسی به همراه کتاب، فیلم و سی دی در معرض دید علاقمندان قرار داده شده بود.

وسایل مردم شناسی یادشده شامل کل ادوات کشاورزی مورد استفاده در گذشته، لباسهای سنتی، صنایع دستی و ... می شود.

در نمایشگاه کرج، ساوجبلاغ و طالقان به روایت تاریخ و تصویر، بیش از 60 هنرمند برجسته غرب استان تهران حضور یافته و حدود 30 غرفه برپا شده بود.

تالار شهیدان نژادفلاح واقع در شهرستان کرج ،حدفاصل میان چهارراه طالقانی و میدان سپاه قرار دارد.

نمایشگاه در تاریخ 21 بهمن مورد بازدید قرار گرفت . هر چند غرفه هائی از صنایع دستی ،کتاب و.. نیز در آن برقرار بود . اما آنچه در تارک آن می درخشید آثار موزه طالقان بود.در ورودی نمایشگاه «چپر» و دیگر وسایل خرمن خود نمائی می گرد در همین قسمت یک «ازنگله» و چند «بام برون» چشم بینده را خیره می کرد. گوئی تاریخ طالقان ورق می خورد.

شاید بارها وسائلی و ابزاری که در کل «هویت طالقان» را تشکیل می دهند را هزاران هزار بار دیده باشیم و چه بسا بسیاری را نیز به کار برده ایم. اما امروزه که در تند باد مدرنیته یکباره هویت فاخر طالقان در عرض کمتر از چند دهه به یغما رفته است ، دیدن «تاریخ مجسم طالقان» دیار پاکان چنان شوقی در جان بر می انگیزد که توصیف ناشدنی است.

در نمایشگاه از ابزار کشاوری تا لوازم آشپزی و صدهها گونه اباز و لوازم از «سنگ بیم گردان» تا «چلک» و « دستاس» دیده می شد. شرح و توصیف کامل نمایشگاه فعلاً قصد این مقاله نیست و چنین کاری بزرگ البته شایسته درج تاریخ و توصیفی دقیق در پیشینه و کاربرد هریک از اشیاء به همراه عکسهای فنی وحرفه ای است . لذا به این چند عکس از نمایشگاه بسنده می کنم.

نمایشگاه به همت سرکار خانم سیده فاطمه میرسلیمی برپا شده بود .همتی سترک و ارده ای ستودنی که بنا به تصریح ایشان از سویدای دل و از نهایت عشق به طالقان سرچشمه می گیرد. هر چند توفیق دیدار در نمایشگاه دست نداد اما با آقایان سید حبیب اله میرسلیمی و دیگر بستگان ایشان از جمله اقای ناصر شریعت مدار و بعدها تلفنی با خانم میر سلیمی گفتگوی کوتاه پیرامون موزه انجام گرفت.

خانم میر سلیمی از اهالی اورازان ، روستای سیدان طالقان می گوید که از دوران مجردی ،جمع آوری وسایل و ابزار در ذهنش جوانه زده و بعدها و از سال 68 که ازدواج نموده با همیاری همسر فرهیخته و دوستدار تاریخ و هنرشان ایده تبدیل به هدف شده و طی 20 سال به دقت و حوصله ای طاقت فرسا از طریق خریداری و یا بعضاً اهداء اینک به حدی رسیده که حقیقتاً زیبنده برگزاری آن در قالب موزه و نمایشگاه است.

خانم میر سلیمی برای اولین بار با همکاری مسئول دلسوز میراث فرهنگی ساوجبلاغ و طالقان آقای دهقان در خرداد امسال نمایشگاهی از وسایل و ابزار در ینگه امام برگزار کردند. استقبال از نمایشگاه فوق العاده بود به نحوی که بطور متوسط تا 300 نفر در روز از آن دیدن می نمودند. سپس در طول فصل تابستان نمایشگاه در حمام تاریخی شهرک برگزار شد . نمایشگاه هر چند بدون تبلیغات لازم برگزار شد . اما میزان استقبال به ویژه در ایام تعطیل باور نکردنی بود و به حدود 1000 نفر در روز بالغ می شد. از نمایشگاه/ موزه طالقان وسیله شبکه های 2 و 5 سیما مصاحبه و فیلمبرداری شده است.

هر چند خانواده میر سلیمی هنوز از دغدغه های جابجائی وسائل نیاسوده اند . لیکن زمزمه های برگزاری نمایشگاه دیگری در سالن کوثر کرج و نیز نیاوران تهران شنیده می شود. خانم میر سلیمی اگر چه از همکاری و مساعدت آقای دهقان در میراث فرهنگی ساوجبلاغ به نیکی یاد می کند .اما با توجه به کاهش ملموس بازدید از نمایشگاه شهیدان نژاد فلاح کرج به دلیل عدم همکاری و ضعف مفرط در اطلاع رسانی گله مند بود و بنا به گفته خانم میر سلیمی برگزاری نمایشگاه های بعدی بستگی به تلاش دست اندر کاران محل نمایشگاه در تبلیغ اصولی و حرفه ای دارد .

خانم میر سلیمی در پاسخ به این سئوال که هزینه های مادی نمایشگاه ، حمل و نقل و سایل، چینش و جمع آوری لوازم ، آمد وشد اعضاء نمایشگاه (که حداقل 6 نفری از انان در نمایشگاه کرج مشاهده شدند)، تهیه غذا و...چگونه تامین می شود ؟ به ذکر جمله ای بسنده کردند و گفتند: تا کنون هیچ فرد یا نهادی از ما حمایت مالی ننموده است و تمامی این هزینه از طریق خانواده تامین می شود ! خانم میر سلیمی ادامه دادند که همین قدر که اشکهای یک پیرمرد طالقانی را در پشت چپر دیدم که می گفت :من چه ماجراها با این چیر داشتم و یا یا لبخند آن پیرزنی که می گفت من چه کارها با این چرخ ریسندگی کردم ، به معنای حقیقی کلمه دستمزدم را دریافت کرده ام و این اشکها و لبخندها را با میلیونها ریال معاوضه نمی کنم .من با عشق به عظمت هویت طالقان و طالقانی ها این کار را آغاز کرده ام و سختیها و هزینه ها هر قدر هم که باشد ارزش ایستادن و از خود و خانواده هزینه کردن را دارد.  البته خانم میر سلیمی در برگزاری نمایشگاه همچنین علاوه بر فرزندان و همسر ،از کمک و مغاضدت بی ریای برادر شوهر و همسر ایشان و دیگر بستگان نیز بهره مند هستند.

به اراده ای چنین لطیف و در عین حال با عظمت درود می فرستیم و از اینکه طالقان چنین فرزندانی برومند و دلباخته تاریخ و هویت طالقان را چون گوهری در صدف پروانیده به خود می بالیم.                                      
سایت باریکان/ف.باریکانی

ف.باریکانی

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال