روستاهای طالقان


معرفی روستای زیبای گوران

بيو تا منگلان صحرا ر بيني * هشان و حصيران ، گورانِ بيني

روستای گوران واقع عرض جغرافیایی ۳۶ ۱۰ ۲۹ و طول جغرافیایی ۵۰ ۵۰ ۴۴ و ۱۹۲۰ متر ارتفاع از سطح دریا از روستاهای بخش بالا طالقان از شهر طالقان بوده و از سمت شمال با روستای سفجخانی از سمت شرق با روستای نساء علیا از سمت جنوب با روستای گلیرد و از سمت غرب با روستا ی وشته همجوار میباشد.
هيئت وزيران در جلسه مورخ 28/6/1389 بنا به پيشنهاد وزارت كشور ایجاد دهستان كناررود به مركزيت روستاي گوران (از تركيب مزارع، روستاها و مكان‌هاي گوران، گليرد، خودكاوند، اورازان، وشته، سفچ خاني، منگلان، حصيران، كرود، آوانك، محسن آباد، بزج، سگران، سگران چال، نويزك، جزن، حسنجون، جزينان، سيدآباد، خسبان، هرنج و پردسر )در تابعیت بخش بالا طالقان را تصویب نمود که حاکی از ویژگی های روستا است.

در کتاب فرهنگ جغرافيايي ايران ج 1.گوران اینگونه تعریف شده است. قصبه ای است از دهستان بالا از بخش طالقان شهرستان تهران که در 6 هزارگزی جنوب خاوری شهرک و یکهزارگزی راه مالرو عمومی واقع شده است . هوای آن سرد و سکنه ٔ آن 1452 تن است . آب آن از دره آورازان و شاهرود تأمین میشود. محصول آن غلات ، یونجه ، اسپرس ، ارزن ، عسل ،گردو و میوه جات . شغل اهالی زراعت است و عده ای برای تأمین معاش به تهران و مازندران میروند. صنایع دستی زنان کرباس و گلیم و جاجیم بافی است . دبستان دارد. راه آن مالرو است .

در بخش پایین طالقان، روستای دیگری نیز بنام «سفیدگوران» هم وجود دارد که این هر دو روستا، به احتمال، با روستای «گور سفید» در شمال شرقی استان تهران و در همسایگی مازندران نسبتی دارند. هنوز هم آثار زرتشتیان طالقان، مانند گورستان گبریان در 5 کیلومتری شمال شرق روستای نویز قابل مشاهده است.
در مورد معنی و ریشه‌یابی نام «گوران» اتفاق‌نظر وجود ندارد و نظریه‌های متفاوتی هست، مانند اینکه این اسم از "گبران" گرفته شده است و بعدا تغییر پیدا کرده است و یا اینکه از "گواران" به معنی خوش آب و هوا گرفته شده است. که دومی صحیحتر به نظر می‌رسد.در وجه تسمیه گوران گفته می شود که گوران مرکب از (گور + ان) است که گور در زبان پارسی، با معنای آتش پرستانی که به آیین زرتشت باشند بکار رفته است. باباطاهر می گوید
:
اگر گوریم و ترسا و ور مسلمان
به هر ملت که هستیم از تو ایمان

همچنین گوران نام چندین منطقه در ایران است منجمله روستای گوران در جزیره قشم و 78 کیلومتری شهر قشم ایضاً «گوران»نام منطقه‌ای در استان کرمانشاه است. همچنین پژوهشگران عقیده دارند که گورانی‌ها یکی از طوایف کرد هستند.مردم این منطقه به گویش کردی گورانی تکلم می‌کنند. گوران یکی از ایل‌های بزرگ ایران در گذشته باستان و حال بوده است که در شاهنامه فردوسی از آن یاد شده است .

روستای گوران طالقان که در سمت حنوب رودخانه شاهرود و در جوار جاده زیبای کوهستانی «شهرک»جوستان» با منظره سقف هاي الوان و شيرواني خانه ها خودنمايي مي كند یکی از زیباترین مناظر را دارا است. مسير پياده‌روي دهستان گوران به روستاي اورازان كه از پردرخت‌ترين دره‌هاي طالقان به شمار مي‌رود. از زيباترين مناطق طالقان است. وجود يخ‏شارهاي مرتفع در حاشيه اين تنگه خاكي و زندگي جانوري ويژه، از نوادر طبيعت طالقان به شمار مي‌آيد. همچنین یکی از راههای قدیمی طالقان شامل راه طالقان ـــ براغان از طریق گوران ـ گلیرد ـ گردنه مامشکه در ولیان ـ براغان از جمله راههای تردد قدیم مالرو طالقان محسوب می گردد


روستای گوران در پاییز-نمای شمال به جنوبروستای گوران- نمای غرب به شرق


گوران رُوخَانه

یکی از کوچه ها در گوران
برای مشاهده عکسهای روستا در ابعاد اصلی،بر روی عکس کلیک فرمایید.

مسجد روستا و گورستان قديمي گوران با سنگ قبرهاي حكاكي شده اش و مزارع سرسبز و باغات و مناظر طبیعی به ویژه دره گوران به سمت روستای اورازان از ديدني هاي گردشگري منحصر به فرد روستا است.

وجود خاک حاصلخیز و میزان رطوبت بالا و وجود چشمه سارهای متعدد باعث سرسبزی گوران شده که باغات میوه شامل ( گردو – سیب – گیلاس - و.... ) درختان چنار - بید و همچنین وجود گیاهان علفی و داروئی که همچون نگینی روستا و ارتفاعات پیرامون را سبز پوش کرده است و در بهار همراه با گلهای دکتر ملا صالحیکه بر پهنه این منطقه رسته شده چشم هر رهگذری را به تحسین وا می دارد.

برابر آخرین سرشماری تعداد سکنه روستی گوران 300 خانوار ذکر شده است.

اسامی گورانی ها عبارت است از:

آهنگری
اقتداری
داوودیدکتر کوشا
گورانی

حاج منوچهری
خان بابایی
خرمی
رمضانی
سلطان محمدی
صالحی
طالقانی نژاد
کوشا
ملا صالحی
منوچهری
نجاری

روستای گوران مشاهیر متعددی است که مشهورترین آنان دکتر حکمت الله ملاصالحی استاد دانشگاه هاي تهران و آتن و پایه گذار دانش نوظهور «فلسفه باستان شناسی» در ایران با هفت عنوان کتاب و تعدادی مقاله -محمد داودي پژوهشگر در تاريخ، ادبيات، و زبان هاي شمال ايران منجمله تصحیح کتاب دكتر حشمت كه بود، داستان جنگل چه بود؟ دکتر جعفر کوشا جرم شناس و مولف جندین کتاب و استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی رئیس انجمن ایرانی جرمشناسی و سردبیر گاهنامة حقوقی مفید وابسته به دانشگاه مفید و از مفاخر جقوقی کشورطراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال