آرشیو

نوسازی آشپزخانه مسجد

به همت بانیان خیر ،حاج فرامرز(مرحوم حاج فتاح) باریکانی و حاج قدرت باریکانی و تلاشهای دیگر باریکانیان منجمله حاج الیاس- حاج علی - آقا خیام و....کار نوسازی آشپزخانه مسجد حضرت امیرالمومنین(ع) از اواخر مرداد ماه آغاز و در نیمه دوم شهریور به پایان خواهد رسید.

  

راهپیمائی بانوان باریکان

حسب فراخوان انجمن بانوان باریکانی،برنامه راهپیمائی ویژه بانوان در روز جمعه 5 شهریور95 از محله رونا در حدود ساعت 7 صبح آغاز و تا بالای مزرعه آقا چشمه به طول حدود 3 کیلومتر در فضائی مفرح ادامه یافت.
عکسها:خانم ریحانه باریکانی
 


 

 

گزارش برگزاری بیست و هشتمین یادواره شهدای روستای باریکان

                                 و 

                   اولین همایش پیاده روی باریکانیها


                                         در وب سایت باریکان

برگزاری مراسم شهدای باریکان

بیست و هشتمین مراسم یادواره شهدا،آزادگان و جانبازان روستای باریکان در شامگاه روز پنجشنبه 28 مرداد 1395 در مسجد حضرت امیرالمومنین(ع) روستای باریکان در جمع خانواده شهدا و اهالی برگزار شد.امام جمعه محترم طالقان حجت السلام و المسلمین حسینی و جمعی از مسولین شهرستان و اهالی میناوند نیز از جمله مدعوین مراسم بودند.

ستاد برگزاری مراسم که از چندین روز قبل در تدارک و تمهید اجرای مراسم بود با بازبینی سیستمهای صوتی،تصویری و روشنائی - مسجد و حسینیه را برای برگزاری مراسم آماده نمودند.سپس با اجرای دکوری زیبا ، حال و هوای دفاع مقدس در مسجد تداعی شد.

مقارن اذان مغرب،نماز جماعت اقامه شد. مراسم با قرائت زیبای آیاتی از قران مجید توسط آقای امیر باریکانی راس ساعت 9 آغاز شد و پس از آن سرود جمهوری اسلامی ایران نواخته گردید.

http://www.barikan.org/images/GalleryImages/1409.jpg

آقای رامین باریکانی مجری بیست و هشتمین یادواره ،عناوین مراسم را به همراه دکلمه به سمع حضار رساند . سپس کلیپ شهدای باریکان پخش شد.در ادامه کلیپ «انتظار» با زیر صدای رامین باریکانی ،وفای عهد مردم با شهدا را یادآور شد.

سپس از مدعوین پذیرائی به عمل آمد.

در ادامه سردار یحیی عزیزپور از یادگاران دفاع مقدس و از فرماندهان لشکر 11 حضرت امیرالمومنین (ع) ایلام  در جایگاه قرارگرفت.

سردار عزیز پور با تشریح وضعیت منطقه عملیاتی مهران در عملیات والفجر و موقعیت قوای خودی و دشمن به تبیین جزییات عملیات در نیمه مرداد ماه سال 1362 پرداخت.سردار با بیانی شیوا وضعیت تشنگی رزمندگان منجمله شهید اکبر باریکانی و تشبیه آن به عطش صحرای کربلا را توصیف نمود و آنجا که ... شهید اکبر باریکانی زمین را لمس می کرد و گاهی هم سینه اش را روی آن می گذاشت. پرسیدم:چه می کنی؟ گفت: یاد شب عاشورا و عطش بچه ها و یاران امام حسین(ع) افتادم..... که در پی آن چشمان بسیاری از مدعوین بیاد مظلومیت شهدای کربلا و ایران بارانی شد.

یادگار دفاع مقدس سردار یحیی عزیز پور در ادامه قسمتی از خاطراتش در عملیات والفجر گفت:

...... یکی از مجروحان حالش خوب نبود. بی سیم روشن شد. حاج اکبر دانشیار،فرمانده تیپ بود. تیپ امیرالمؤمنین(ع) هنوز لشکر نشده بود. گفت: سریع یک نیرو بفرستید این جا. چیزی نمی خواست بگوید.  گفتم: من می رم. من با منطقه آشنام. سید رحمت طالبی فرمانده گردان ادوات تیپ گفت: حالا که می روی این مجروح را هم با خودت ببر و از آن طرف هم برای بچه ها آب بیاور.

سوار موتور تریل شدم و مجروح را با چفیه به کمرم بستم. موتور را روشن کردم و یا علی گفتم. از خاکریز که جدا شدم، افتادم توی دیدتانک ها. آن روز تانک ها تک تیرانداز شده بودند. نمی دانم چه اتفاقی افتاد، فقط فریادمی زدم یا حسین(ع). صدای انفجارها را از روبه رو و پشت سرم می شنیدم. بیابانِ ناهموار و موج انفجار، موتور را بالا و پایین می برد و من سنگینی ام را روی فرمان انداخته بودم که مجروح از پشت نیفتد.آنروز جهنم را به چشمم دیدم . به جاده آسفالت رسیدیم. بعثی ها ول کن نبودند. سرعت را بیشترکردم. زوزه گلوله را می شنیدم. هر لحظه منتظر بودم به هوا بروم و یا چیزی تا مغز استخوان مرا بسوزاند. هر جور شده از خط آتش گذشتم. خودم را رساندم به مقر فرماندهی.

بچه ها سریع مجروح را از من گرفتند. دویدم پیش حاج اکبر. درِ یک پی ام پی باز بود. محسن رضایی،فرمانده سپاه را دیدم که نشسته بود کنار یک نقشه. فرمانده سپاه اینجا چه کار می کند!؟درست بیخ گوش عراقی ها! دانشیار آمد و چند تا کمپوت و آب میوه سرد به من داد. آنهارا توی یک کوله پشتی گذاشتم و چند تا گلوله آرپی جی را هم به پشت بستم. گفت: «چیزیکه دیدی، محرمانه است. کسی جز سید رحمت نفهمه که محسن این جاست. به سیدرحمت می گی محسن گفته این خاکریز به هر قیمتی نباید سقوط کنه.» فهمیدم چرا پشت بی سیم حتی به رمز هم چیزی نمی گفتند.

http://www.barikan.org/images/GalleryImages/1408.jpg

.... اکبر را پیش خودم دیدم که آرپی جی در دستش بود. حالا از کجا آورده بود، نمی دانم. چیزی نگفتم، ولی چرای آن راهم نمی دانم. مثل اینکه کسی مهر سکوت را بر لبانم زده باشد. فقط گفتم: اکبر! دو نفری باید بلند شیم و با هم شلیک کنیم. بچه ها در طول خاکریز این کار را می کردند.موشکهای آر پی جی به تانکهای تی 72 کارگر نبود.لاجرم باید فقط شنی تانک نشانه گرفته گرفته می شد.   صدای تانک ها نزدیک و نزدیک تر شد. «یا حسین» گفتیم و با هم بلند شدیم و با صدای «الله اکبر» شلیک کردیم. اولی خورد به هدف. دوباره نشستیم، گلوله گذاری کردیم و «یا حسین» گفتیم و بلند شدیم و با هم «الله اکبر» گفتیم و شلیک کردیم و دوباره نشستیم.برای بار سوم که «یا حسین» گفتیم و بلند شدیم و «الله اکبر» گفتیم، متوجه شدم فقط گلوله من شلیک شد. اکبر افتاده بود. نصفی از سر و یک دست و پهلویش رفته بود. یک رزمنده تهرانیِ دیگر همراه ما بود که خودش را رساند بالای سر اکبر و شروع کرد گریه کردن. به سختی صدایش را می شنیدم. مویه کنان می گفت: مادرت به من گفت مواظبت باشم، حالا جواب مادرترا چی بدم؟ چگونه برگردم؟

خاطرات سردار که با بغض گلو و چشمانی گریان همراه بود ، به پایان رسد .در حالی که مظلومیت و رشادت رزمندگان سکوت سنگین و پر رمز و رازی را بر جلسه گسترانیده بود .سردار پس از آن دیگر نتوانست بر پای بایستد.بیان خاطرات آن لحظات دشوار مرگ و خون را برایش تداعی کرده بود و داغ یاران سفرکرده تاب از تن این جانباز گرانقدر  برده بود.

در ادامه مداح اهل بیت حاج حمید قلیچ خانی برای دقایقی حضار را با نوایی دل نشین با خود همراه کرد.

http://www.barikan.org/images/GalleryImages/1407.jpg

در پی مداحی، فیلمی با عنوان « در آرزوی شهادت» در رثای شهید سید مصطفی باریکانی پخش شد.فیلم رشادتها و نحوه شهادت غریبانه نوجوان بسیجی سید مصطفی باریکانی را از زبان والدین،برادر و همرزمانش و بازگشت پیکر مطهرش پس از 15 سال به میهن را به نمایش گذاشت.شهید در عملیات نصر 1 در 28 فروردین 1367به لقا ا.. پیوست.http://www.barikan.org/images/GalleryImages/1406.jpg

اعلام ایجاد پایگاه بسیج امیرالمومنین(ع) روستای باریکان توسط فرمانده محترم سپاه ناحیه طالقان جناب سرهنگ پاسدار علی اصل زعیم و انتصاب آقای سعید باریکانی به عنوان اولین فرمانده پایگاه با قرائت متن حکم ابلاغی پایان بخش مراسم در ساعت 23 بود که پس ازآن از حضار به شایستگی پذیرایی به عمل آمد.

سایت باریکان از تلاشهای ارزنده ستاد برگزاری مراسم یادواره شهدا که با صبوری و تلاش ،مراسمی فاخر، منظم و طبق برنامه را در نهایت شایستگی را اجرا نموده و موجب تجدید بیعت مردم با راه و یادشهدا گردیدند،صمیمانه تقدیر می نماید. اجرکم عنداله

http://www.barikan.org/images/GalleryImages/1405.jpg

 

                 همایش پیاده روی باریکانیان

همایش پیاده روی خانوادگی در روستای باریکان به همت حبیب باریکانی و همکاری نصیر(عزت اله) باریکانی و مساعدت  شورای اسلامی روستا و داره ورزش و جوانان شهرستان طالقان برگزار شد.

به گزارش سایت باریکان ، حبیب باریکانی مسئول  مجمع فرهنگی ،وزرشی باریکان ، هدف از این همایش را ایجاد روحیه نشاط ، شادابی و همدلی در بین خانواده ها  برشمرد و حضور پرشور و نشاط جوانان و نوجوانان ، در کنار خانواده ها را زمینه ساز ایجاد فضای شاد و مفرح به همراه تندرستی عمومی دانست. نصیر باریکانی آشنائی نسلهای جوان باریکانی با یکدیگر و ایجاد روحیه هم بستگی را از جمله دلائل همایش ذکر کرد و اسفندیار باریکانی همکاری با برنامه های ورزشی فرهنگی را از اصول برنامه های شورا عنوان نمود.

شرکت کنندگان اعم از زن و مرد  مسیر 2 کیلومتری از محله رونا در مسیر جر مزار و دو راهی میاندشت تا بازگشت به رونا را با روحیه ای سر زنده و شاد طی کردند.

اجرای بازی های دارت بانوان، ،مسابقه دو بین هر سه قشر میانسال و جوانان و کودکان ، توپ اندازی بانوان و آقایان مسابقه طناب کشی خانمها و آقایان و برپایی آش محلی  و نیز مسابقه بادبادک از دیگر برنامه های جانبی این همایش بود.

گفتنی است که در این مراسم آقایان مقیمی و تاجدینی از اداره ورزش و جوانان شهرستان طالقان و نمایندگی آن نیروی انتظامی و هلال احمر شهرستان نیز مشارکت فعال داشتند.

همچنین پس از برگزاری برنامه های شاد و مفرح و اهدا جوایز از برگزیدگان این جشن تقدیر به عمل آمد.

>*<*>*<*>*<*>*<*>*<*»>*<

اما این مراسم که نخستین بار و با همیاری انجمن بانوان باریکانی و مشارکت آحاد باریکانیان و وابستگان اجرا شد ، برای همیشه خاطره ای ماندگار در اذهان بجای گذاشت.خاطره ای شیرین و شاد در روزی که لبان همه از پیر وجوان ،کوچک و بزرگ ،مرد و زن به خنده متبسم بود.

در روزی که زنان ما دست به کار پختن آش شدند ،آشی که نذر یکدلی و مهربانی شد.روزی که چشمها از شادی برق می زد.روزی که پیران ما دست به توپ و طناب شدند تا یادآور روزهای جوانیشان باشد. روزی که  زنان و مردان کهنسال ما عزت دیدند،روزی که جوانانمان فخر به طالقانی بودنشان کردند و کودکان ما در خود نمی گنجیدند.

چه روزی بود آنروز که در مسیر قدمهای زن و مرد ما گلهای محبت می رویید . هوا آکنده از بوی عطر هم دلی بود.شوق دیدن این روز و این چشمهای خندان و لبان متبسم را سالها در سویدای دل نهفته بودیم و در آنروز به یکباره  شاهد شکوفا شدن شکوفه  های هم دلی شدیم.

روز بیست و نهم مرداد 95 تاریخ ساز شد.همانگونه که سیزده بدر سال 1367 تاریخ ساز بود.در این سالیان متمادی باریکانیان جز به سوک گرد هم نیامدند.گردهم آمدن در هنگام عزا چه برای عزیزان از دست رفته و شهدای گرانقدر و نیز  در رثای اهل بیت (ع) و خاصه سالار شهیدان بی تردید فضیلت است  . اما گرد هم آمدن برای  شاد بودن نیز در زمانه ای که جهانی شدن ارزشها را نشانه گرفته نیز اهمیت دارد.شاد بودن در فضائی که پیر و جوان هم دیگر را باز می شناسند. شاد بودن در عین رعایت ارزشهای دین حنیف و هنجارهای جامعه مسلماً واجد ارزش است.شاد بودن در کنار هم با رعایت همه موازین در دایره واژگان ما جایش خالی بود .واین جای خالی  را برخی فاصله هائی پر کرده بود.فاصله هائی از جنس.....آما حضور خانواده ها درآنروز نخستین گام برای پر کردن فاصله ها ز صمیمیت و  اظهار ارادات به هم بود .

این نخستن گام را به همه باریکانیان تبریک و تهنیت عرض کرده و برای بانیان خیر و مجمع فرهنگی،ورزشی باریکان  با توجه به تجریه بسیار نیکوی حاصله آرزوی بهروزی و تدارک برنامه هائی به مراتب بهتر را داریم.

مشاهده  عکسها  در اندازه اصلی از مورخ 7 شهریور

برگزاری اولین همایش پیاده روی باریکانیها

طبق برنامه تنظیمی از سوی گروه فرهنگی،وزرشی باریکان ، اولین همایش پیاده روی باریکانیها در روز جمعه 29 مرداد برگزار می گردد .

برنامه های همایش:

1- محل تجمع 9/30 صبح جمعه  (رونا)
۲-نرمش صبحگاهی
۳-حرکت وپیاده روی9/45(جیر مزار.جرمزار.گلینکی چُک سر .خرمنگاه)
۴-برگزاری بازی های بومی_محلی(طناب کشی .و........)
۵-اهدای جوایز بین کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان
۶-پایان برنامه ساعت 12/30

۷-حرکت بسوی مسجد باریکان واقامه نماز جماعت

برنامه مراسم بیست و هشتمین یاواره شهدای روستای باریکان

ستاد برگزاری مراسم شهدای باریکان در بامداد روز جمعه 15 مرداد در مسجد حضرت امیرالمومنین (ع) روستای باریکان تشکیل جلسه داد.جلسه در خصوص برگزاری مراسم در شامگاه روز پنج شنبه 28 مرداد و تقسیم وظایف و مسئولیتها  به جمع بندی رسید و طبق تصمیم جلسه رعایت نظم  در برگزاری به هنگام برنامه ها مورد تاکید قرار گرفت.

برنامه

عنوان

زمان

اقامه نماز مغرب و عشا

 

8.40

8.10

تلاوت آیاتی از قران کریم

قاری امیر باریکانی

8.50

8.40

سرود جمهوری اسلامی

 

8.55

8.50

اعلام برنامه

 

9.00

8.55

کلیپ شهدای باریکان

 

9.10

9.00

خاطرات دفاع مقدس

روایت سردار یحیی عزیز پور از منطقه عملیاتی مهران و شهید اکبر باریکانی

9.40

9.10

پذیرائی

 

9.50

9.40

مداحی

 

10.10

9.50

فیلم در آرزوی شهادت

روایت زندگی و شهادت سید مصطفی باریکانی

10.30

10.10

پایان برنامه و پذیرائی

 

10.30

 


بازسازی سنت کوبیدن گندم در دچال

از جمله کارهایی که زنان طالقانی با همیاری در آن شرکت می کردند پاک کردن گندم و کوبیدن آن توسط دَچَال بوده بود .دچال   سنگی نسبتا بزرگی است با رویه ای مسطح و دارای قطری در حدود نیم متر که در درون آن حفره‏ای با قطر و ارتفاعی حدوداً 30 سانت ایجاد می کردند.دچال وسیله سنگی دیگری نیز داشت در ابعاد کوچک و بزرگ ، استوانه ای شکل  و مدور  که انرا «مشته» می نامیدند . مشته های بزرگ تا 5 کیلو هم وزن داشتند.

دچال را در درون زمین کار می گذاشتند . کم و بیش تعدادی از خانه ها در طالقان قدیم دچال داشتند.

شروع کار از شستن گندم آغاز و سپس آنرا اغلب در پشت بام پهن و خشک می کردند و برای پوست کندن آنرا به محل دچال حمل می کردند. به گندم کوبیده شده «دان» می گفتند که از آن برای غذای لذیذی بنام «بلغور» استفاده می کردند. برخی زنان میانسال و پیر زنان از عهده­ کوبیدن دچال بر نمی آمدند و معمولاً این کار را دختران و زنان تازه شوهر کرده بر عهده داشتند.

 

در هفته اول مرداد 1395 در مراسمی آیینی و با حضور تعدادی از بانوان باریکانی به همت آقایان تیمور و احسان باریکانی پس از 30 سال مجدداً این سنت طالقان در روستای باریکان احیا شد.در این مراسم که در محله رونا در فضائی مفرح برگزار شد ، سنت دیرینه توسط خانمها شوکت و  خدیجه وسودابه و...و جمعی دیگر از خانمها با همان سبک باز سازی شد.

فیلم بازسازی سنت کوبیدن گندم در دچال 

http://www.aparat.com/v/mxjg3

عکسها: ریحانه باریکانی 

برگزاری نماز جماعت در روستا

برگزاری نماز جماعت از جمله شعار دین حنیف است که در روستا متولی خاصی ندارد.لیکن چندی است که در کانال فرهنگی ، ورزشی باریکان به همت آقای حبیب باریکانی روی ان تبلیغ می شود.

تردیدی نیست که هر فردی در برگزاری نماز به جماعت  در وهله اول حرکت را باید از خود آغاز کند و منتظر بخشنامه و ابلاغ نباشد .اگر در روستا هستیم لااقل در ایام آخر هفته همت کرده و در این مراسم عبادی حاضر شویم.


نمازحماعت در شب جمعه 14 و روز جمعه 15 مرداد 95 باریکان

برگزاری مسابقه فوتسال در طالقان

به گزارش واصله جمعی از باریکانیان خصوصاً جوانان شامگاه جمعه 7 مرداد 95 در سالن ورزشی در شهرک طالقان گردهم امدند و در قالب چند تیم در فضائی مفرح و شاد رقابت ورزشی نمودند. تیمهای شرکت کننده با تاکید بر رفاقت در عین رقابت ابتدا حلقه دوستی تشکیل دادند و سپس در چند دور با یکدیگر مسابقه دادند. تمامی تیمهای شرکت کننده به نام نامی « شهدای باریکان» در میدان حضور داشتند.

 اولین دور از تمرینات تیمهای شهدای باریکان به همت آقای حبیب باریکانی با هماهنگی اداره ورزش و جوانان طالقان برگزار شد.

عکسهااز :حبیب باریکانی

 

سرشماری نفوس ومسکن در باریکان

سرشماری نفوس ومسکن در جمعه مورخ 8 مرداد در روستای باریکان برگزار می گردد.

به گزارش شورای اسلامی روستای باریکان ، ماموران سرشماری در روزجمعه  به روستا عزیمت خواهند نمود.مهم‌ترین نوآوری در اجرای این سرشماری حذف فرم کاغذی و جمع‌آوری اطلاعات به وسیله تبلت از طریق مراجعه حضوری به خانوارها است.

حضور گسترده خانوارها با شناسنامه و کارت ملی از جمله نیازمندی های سرشماری خانوارها است که به طور قطع تاثیر فزاینده ای در امور عمرانی روستا خواهد داشت.


مراسم سالگرد شادروان فرامرز باریکانی

به مناسبت فرا رسیدن سالگرد درگذشت مرحوم مغفور فرامرز باریکانی مراسم یادبودی در روز جمعه 8 مرداد از ساعت 18/30 الی 19/30 در جیر مزار روستای باریکان بر مزارش برگزار می گردد.

خانواده معزا از عموم بستگان برای شرکت در مراسم دعوت به عمل آورده است.


 سند تاریخی

سندی از واگذاری زمین برای مسجد باریکان در 46 سال قبل

شادی روح پاک بزرگان باریکان که در خاک پاک باریکان آرمیده اند- فاتحه

ارسالی :حبیب باریکانی

تیم ایران با درخشش سهیل باریکانی برای چهارمین سال پیاپی قهرمان مسابقات پاراگلایدر ترکیه شد

مسابقات پاراگلایدر اوپن کایسری ترکیه در رشته مسافت،‌ با قهرمانی سهیل باریکانی خاتمه یافت. تیم ایران هم در مجموع تیمی به عنوان اول دست یافت.

در اين مسابقات بين‌المللي كه خلبانان زيادي از كشورهاي مختلف، از جمله 40 خلبان ايراني از استان‌هاي تهران، اصفهان و خراسان رضوي و ... در آن حضور داشتند، سهيل باريكاني در مجموع به عنوان نخست مسابقات دست يافت.

اين مسابقات در 5 تاسك برگزار شد كه در مجموع اين 5 تاسك سهيل باريكاني، خلبان ارزنده كشورمان مقام اول را به خود اختصاص داد، عليرضا اثني عشري به عنوان چهارم رسيد و شاهين فلاح رتبه هفتم را از آن خود كرد.

لازم به ذكر است كه در هر 5 تاسك اين مسابقات خلبانان ايراني عناوين اول را كسب كردند.

در بخش بانوان نيز دو بانوي ايراني عناوين دوم و سوم مسابقات را به دست آوردند.در پايان اين مسابقات فاطمه افتخاري به عنوان دوم دست يافت و مريم اسدالله جايگاه سوم را كسب كرد.

 

جلسه هم اندیشی نخستین مجمع فرهنگی ،ورزشی روستای باریکان

جلسه هم اندیشی نخستین مجمع فرهنگی ،ورزشی روستای باریکان کمی بعد از ساعت11 صبح روز جمعه 1 مرداد 95 در مسجد حضرت امیرالمومنین (ع) روستای باریکان با قرائت قران توسط امیر باریکانی آغاز  و تا مقارن اذان نماز ظهر و عصر ادامه یافت.

در این جلسه که تعداد قابل توجه ای از صاحب نظران باریکانی و منسوبین بخصوص جوانان شرکت داشتند، بر ضرورت ایجاد تشکلی در زمینه ساماندهی امور فرهنگی ،ورزشی بصورت عمومی اعم از فصول مناسب در روستا و در سایر فصول در تهران تاکید شد. درادامه پس از توضیحات نصیر(حاج عزت اله) باریکانی در خصوص ضرورت رفتار هدفمند و  ساختارمند، ضمن آسیب شناسی ایجاد تشکلهای دارای ساختار  پیچیده، بر ضرورت ایجاد ساختاری سبک و متناسب با امکانات و مقدورات، اجماع نظر صورت گرفت. سپس پیشنهاد ایجاد پایگاه بسیج و بهره برداری از امکانات این نهاد نیز به عنوان فرصتی مغتنم و سازنده مورد توجه قرار گرفت.در همین ارتباط تلاشهای آقای نصیر(بیک آقا)باریکانی در زمینه پیگیری امکان بهره برداری از مدرسه باریکان به عنوان محوطه ای ورزشی مطرح و برای توفیق دستیابی به این مهم اظهار امیدواری شد.

مجمع موسس در ادامه  ضمن بررسی یپیشنهادی در خصوص راهپیمائی نمادین در پاسداشت مقام شامخ شهدا، آنرا در شان جلسه ستاد برگزاری مراسم یادواره شهدا دانست تا تصمیم گیری لازم را حسب صلاحدید معمول نماید.سپس پیشنهاد ایجاد یک روز ماندگار در سال برای تشکیل گردهم آئی و راهپیمائی ورزشی،فرهنگی خانواده بزرگ و فرهیخته باریکانیان و  منسوبین مورد بررسی قرار گرفت.بازشناسی و آشنائی نسلهای اول، دوم و سوم باریکانیان با یکدیگر حسب نظریه پرویز باریکانی ، ایجاد هم بستگی منطقه ای هم عرض با سایر روستاهای طالقان ، نکوداشت ارزشهای سنتی ، مذهبی و احیاء بازیهای بومی  و غذاهای محلی به منظور آشنائی نسلهای کنونی با گذشته طالقان از جمله اهداف این گرد هم آئی برشمرده شد.

جلسه سپس بر روی برگزاری مراسم  مزبور مقارن با مراسم شکوهمند یادواره شهدای گرانقدر باریکان اجماع و تاکید نمود.لیکن در خصوص برگزاری  در روز مراسم شهدا  و یا روز پس از آن مذاکره صورت گرفت که در مجموع با برگزاری در روز بعد موافقت حاصل شد تا از تجارب حاصله برای سالهای بعد بهره برداری شود.

 پس از  اظهار نظر جمع قابل توجه ای شرکت کنندگان ، در مجموع بر تشکیل هیات کوچک ورزشی با توجه به تجارب پیشکسوتانی چون آقایان خیام و کیهان باریکانی و تجارب حاصله از دو دور برگزاری مسابقه شهدای باریکان ، بهره گیری از همه نیروهای جوان و کارآمد تاکید و تصریح شد. جلسه همچنین در خصوص ایجاد مقدمات هیات  موسس  مجمع فرهنگی ،ورزشی روستای باریکان اتخاذ تصمیم نموده و اجرای این مهم بر عهده آقای حبیب باریکانی قرار گرفت که با دعوت از علاقمندان مقدمات تشکیل هیات موسس و تدوین پیش نویس اساسنامه و سایر مراحل تا تصویب را فراهم آورد.


گاز رسانی و طرح هادی باریکان در مجمع باریکانیان

شورای اسلامی روستای باریکان در شب جمعه در جلسه ای که تا پاسی از صبح روز جمعه 1 مرداد در مسجد حضرت امیرالمومنین(ع) باریکان به طول انجامید، دو مصوبه از مجمع باریکانیان اخذ نمود.

در این جلسه آقایان اسفندیار باریکانی رییس و  اسماعیل باریکانی نایب رییس  شورای اسلامی روستا ،اشتراکات 3 روستای فشندک،باریکان و میناوند در زمینه گاز رسانی از لحاظ سیاستهای شرکت گاز منجمله نقشه برداری روستاها از طریق خودیاری اهالی روستاههای مذکور را تشریح نمودند.مسئولان شورا در ادامه جلسه تنگناهای مربوط به گاز رسانی به محله اصلی روستای باریکان را تبیین و سیر مراحل پیگیریهای متعدد از شرکت گاز و فرمانداری را در مورد گازرسانی به هر سه محله باریکان (محله قدیم،سنگدشت و میاندشت)  تشریح و موافقت مقامات  در این خصوص را به جلسه بشارت دادند.

شورا با این حال نقشه برداری مجدد محله ها را شرط مقدماتی این رویکرد اظهار و هزینه های اجرا آنرا در زمره موارد مربوط به خودیاری صاحبان مستغلات عنوان نمودند.در این رابطه تصمیماتی اتخاذ که به زودی از سوی شورا عملیاتی خواهد شد.

در ادامه جلسه مذاکرات معموله شورا در خصوص طرح هادی باریکان و گسترس محدوده آن مطرح و  اظهار نظرات متعددی پیرامون ایده مزبور صورت پذیرفت.بر اساس تصمیم متخذه در جلسه افزایش محدوده طرح هادی مورد امعان نظر حاضرین واقع و شورا مامور اجرا و اخذ هزینه های نقشه برداری مجدد طبق هزینه تمام شده از مالکین گردید.

جلسه هم اندیشی مجمع فرهنگی ،ورزشی روستای باریکان

  به موجب دعوت مجمع در شرف تاسیس فرهنگی ،ورزشی روستای باریکان ، مقرر است به منظور هم اندیشی و تبادل نظر پیرامون گردهم ایی های وزرشی و فرهنگی -  اولین جلسه مجمع راس ساعت 11 روز جمعه مورخ 1مرداد 95 در محل مسجد روستای باریکان برگزار گردد.

هیئت موسس مجمع در شرف تاسیس از عموم باریکانیان و منسوبین علاقمند و صاحب نظر دعوت نموده است که در جلسه مذکور حضور بهم رسانند.

 

هیئت موسس مجمع فرهنگی ،ورزشی روستای باریکان

سرشماری نفوس ومسکن

سرشماری نفوس ومسکن در هر پنج سال یکبار ،امسال نیز طبق برنامه فصل پاییز انجام می شود.اما نکته حائز اهمیت آن است که جمعیت طالقان در فصل مذکور به شدت کاهش می یاید. به همین دلیل گویا حسب هماهنگی های معموله مقرر گردیده سرشماری از اول مرداد به مدت پانزده روز در شهرستان طالقان اجراگردد .

بنابراین همه ی کسانی که به هر شکل می توانند در فراخوان طالقانی ها موثر باشند برای حضور واقعی جمعیت در زمان سرشماری در روستاها همت نمایند.


سالگرد شهدای روستای باریکان

حسب اطلاع حاصله بیست و هشتمین سالگرد شهدای روستای باریکان در شامگاه روز پنج شنبه 28 مرداد سال 95 در مسجد حضرت امیرالمومنین (ع) روستای باریکان برگزار می گردد.

پخش کلیپی در رسای شهید سید مصطفی باریکانی احتمالا از جمله برنامه های سالگرد امسال خواهد بود.جزییات مراسم متعاقباً  از سوی ستاد برگزاری مراسم اعلام می گردد.

ضمناً حسب اطلاعیه ستاد ، با تفضل الهی مراسم سالگرد شهدای باریکان ،هر ساله در هفته پایانی مرداد برگزار خواهد شد.

ستاد برگزاری مراسم شهدا

طالقان نصف جهان

گر که باشد اصفهان نصف جهان

نصف دیگر هم که باشد طالقان

 

زنده رودش گشته  مرده این زمان

لیک شهرو مان چنان غرش کنان

 

کوه صُفّه تپه ای گر بیش نیست

شاه البرزم رود تا کهکشان

 

اصفهان شاید که شد نیم ِجهان

رتبه اش باشد ز بعَد ِطالقان

 

فرهنگ_باریکانی (صالح)


  

 
 
 
طالقان نصف جهان

گر که باشد اصفهان نصف جهان

نصف دیگر هم که باشد طالقان

 

زنده رودش گشته  مرده این زمان

لیک شهرو مان چنان غرش کنان

 

کوه صُفّه تپه ای گر بیش نیست

شاه البرزم رود تا کهکشان

 

اصفهان شاید که شد نیم ِجهان

رتبه اش باشد ز بعَد ِطالقان

 

فرهنگ_باریکانی (صالح)

طالقان نصف جهان

گر که باشد اصفهان نصف جهان

نصف دیگر هم که باشد طالقان

 

زنده رودش گشته  مرده این زمان

لیک شهرو مان چنان غرش کنان

 

کوه صُفّه تپه ای گر بیش نیست

شاه البرزم رود تا کهکشان

 

اصفهان شاید که شد نیم ِجهان

رتبه اش باشد ز بعَد ِطالقان

 

فرهنگ_باریکانی (صالح)

 

طالقان نصف جهان

گر که باشد اصفهان نصف جهان

نصف دیگر هم که باشد طالقان

 

زنده رودش گشته  مرده این زمان

لیک شهرو مان چنان غرش کنان

 

کوه صُفّه تپه ای گر بیش نیست

شاه البرزم رود تا کهکشان

 

اصفهان شاید که شد نیم ِجهان

رتبه اش باشد ز بعَد ِطالقان

 

فرهنگ_باریکانی (صالح)

کلیه حقوق سایت متعلق به وب سایت باریکان می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال


بازگشت والیبال به باریکان

به قرار اطلاع واصله تنی چند از باریکانیان به ویژه آقایان خیام و حبیب باریکانی ، در اقدامی شایان تقدیر نسبت به احیا زمین والیبال روستای باریکان اهتمام نموده اند.

در این خصوص نسبت به تنظیم صورتجلسه ای در اختصاص زمین مجاور رودخانه باریکان در جیر محله اقدام شده است و گویا وراث مرحوم کربلائی فتحعلی باریکانی نسبت به واگذاری زمین مزبور با هدف اعتلای وزرش باریکانیان موافقت نموده اند.

تلاش عزیزان و منجمله شورای اسلامی روستا ،نوید بخش همبستگی و ایجاد شور ورزشی در مکانی خاطره انگیز است.سالگرد شادروان بانو عموئی

روز پنج شنبه 31 تیر ماه مصادف است با سالگشت درگذشت شادروان هاجر عموئی همسر آقای اسماعیل باریکانی. خانواده معزا به همین مناسبت مراسمی را بعد از نماز مغرب وعشا در مسجد حضرت امیرالمومنین (ع) روستای باریکان برگزار خواهند نمود که بدینوسیله از عموم باریکانیان و بستگان برای شرکت در مراسم دعوت به عمل آورده اند.


مراسم تشیع مرحومه ماه سلطان باریکانی به روایت دوربین حبیب باریکانی

 

 

 *************************************

خبر درگذشت بانو ماه سلطان باریکانی همسر گرامی حاج عزت اله و مادر شهید امیر سرلشکر خلبان منصور باریکانی و آقایان پرویز و نصیر واصل و موجب تاثر شد.


مراسم تشیع مرحومه در روز چهارشنبه 16 تیر مصادف با روز عید سعید فطر در روستای باریکان برگزار می گردد.همچنین مراسم ختم سادروان در روز جمعه 18 تیر از ساعت 10 الی 14 درمسجد حضرت امیر المومنین(ع) روستای باریکان منعقد خواهدشد.مراسم ختم دیگری نیز درتهران مسجد جامع شهرک غرب از ساعت 18/30 الی 19/30 روز یکشنبه 95/4/20 برگزارخواهد شد.

سایت باریکان پیوست روح پاک این مادر گرامی به جوار فرزندش شهیدش را به خاندان معزا تسلیت عرض نموده ،علو درجات مرحومه و صبر بازماندگان را از درگاه احدیت مسئلت دارد.عید فطر، عید فطرت

رمضان به پایان رسید و اینک روزی است که باید نتیجه یک ماه روزه وعبادت را جشن گرفت و چه نتیجه‌ای زیباتر از این که غنچه‌های فطرت انسان در سپیدهعید فطر، شکوفا شود و جان انسان در فضای معطرش به پرواز درآید. عید فطر، عید فطرت است. روزی است که انسان به فطرت پاک خود باز می‌گردد و به شکرانه این بازگشت، به ستایش باری‌تعالی و به جشن و سرور می‌پردازد.

عید فطر بر طالقانیان – مبارک افطاری در روستای باریکان

  سنت نیکوی افطاری در باریکان چند سالی است که به همت انجمن بانوان باریکان ، جمعی از اهالی و بانیان خیر در مسجد با سادگی اما به برکت ماه مبارک با شکوه  هر جه تمام برگزار می گردد.

  امسال در گاه  افطار بیست و پنجمین روز از ماه مبارک  ،باریکانیان میهمان خاندان مرحوم حاج نباتعلی باریکانی بودند.

    اینک این چندنما و گوشه ای از میزبانی مهمانان سفره حق تعالی را در حسنیه حضرت امیرالمومنین(ع)

برای مشاهده در ابعاد اصلی،برخی از عکسها بر روی لینک ،کلیک فرمایید.

 

http://www.barikan.org/images/GalleryImages/1392.jpg

 باریکان در استقبال از عید سعید فطر


چند نما از افطاری روستای باریکان

  سنت نیکوی افطاری در باریکان چند سالی است که به همت انجمن بانوان باریکان جمعی از اهالی و بانیان خیر در مسجد با ساده گی اما به برکت ماه مبارک با شکوه  هر جه تمام برگزار می گردد.این ویدئو  گوشه ای از میزبانی مهمانان سفره حق تعالی را در حسنیه حضرت امیرالمومنین(ع) در گاه  افطار بیست و پنجمین روز از ماه مبارک سال 95نشان می دهد.

برای مشاهده در بر روی لینک ،کلیک فرمایید. (لینک به زودی )

 

 سندی از نیاکان باریکانی

سندی از واگذاری زمین به  مسجد باریکان در 45 سال قبل و در تاریخ 23/7/50به همت جناب آقای حبیب باریکانی زینت بخش این پست از سایت باریکان است. در سند امضا حاج ابوالقاسم باریکانی(حفظ اله)  بزرگ طایفه باریکانیان  درج شده است.

 همجنین زنده یادانی چون حاج سید تقی،کربلائی فتحعلی،حاج امان اله ،مشهدی ذبیح اله، سید حسین ،مشهدی حمید،مضهدی حسین، حاج نصرت اله... باریکانی صحت سند را گواهی کرده اند. نثار روح پاکشان الفاتحه
 

یادگاران باریکان

  خانم  شوکت  باریکانی از جمله زنان تلاشگر باریکانی است که در برگزاری محافل و مجالس مذهبی و مناسبتها ،سعی و همتی مثال زدنی دارد.این پست از وبگاه باریکان میزبان بانوئی است که از اوائل بهار تا اواحر مهر ماه را در مهر ورزی به سرزمین اجدادیش در طالقان زیست می کند.

  تعصب به طالقان ،زبان، فرهنگ و آداب و سنن  وی را در زمره فعالان این عرصه قرار داده است.خانه پدری وی – منزل شادروانان شیر علی و بیگم – از جمله معدود خانه ها در باریکان است که به همت وی به همان شکل سنتی خشت و گلی  نگاهداری می شود.ایجاد موزه ای کوچک اما خاطره انگیز از ابزارهای قدیمی طالقان ، جنبه دیگر از علاقه ایشان به وطن ابا و اجدادی است.

  برای این بانوی باریکانی ، همسر نجیب و مهربان و فرزندانش به ویژه دخترش که مددکار مادر در تداوم سلسله عشاق  طالقان است،آرزوی سلامتی و به روزی داریم.

  
مراسم احیا در روستای باریکان

  در  بیست ‌و سومین شب ماه مبارک رمضان و در سومین شب قدر، پس از پذیرایی افطار ، مراسم احیای شب قدر با حضور مردم مومن و روزه‌دار باریکان  در حسنیه حضرت امیرالمومنین(ع) روستا برگزار شد.

  بر اساس گزارش دریافتی مراسم احیای شب قدر با حضور حجت الاسلام سید فضل الله حسینی امام جمعه محترم طالقان و همراهان و همچنین اعضای شورای اسلامی روستا و حضور جمع صمیمی زنان و مردان باریکانی همراه با دعای جوشن کبیر، مراسم قرآن به سر، ذکر مصیبت و مرثیه‌سرایی اجرا شد.
نام گذاری کوچه های روستای باریکان-طالقان

 ویدئو نصب تابلوی کوچه شهید خسرو باریکانی در خرداد سال 1388 را با حضور پدر شهید(وفات- خرداد 95) 

 نام گذاری کوجه های روستای باریکان به نام نامیشهدا در سال 88 آغاز و در سال 1392 شورای اسلامی و دهداری روستا انرا تکمیل نمودند.

 برای مشاهده ویدئو ،بر روی لینک ذیل کلیک فرمایید.

http://www.aparat.com/v/AyiN1یادبود چهلمین روزدرگذشت حاج ستار باریکانی

مراسم یادبود چهلمین روز درگذشت حاج ستار باریکانی - بزرگ خاندان باریکانی  روز پنج شنبه سوم خرداد مصادف با شب هجدهم ماه مبارک رمضان در حلقه ماتم بستگان و آشنایان برگزار شد.

مراسم با افطاری  حضار آغاز و سپس  اشعاری در وصف مولی الموحدین حضرت علی(ع) و مقام پدر با هم نوازی نی خوانده شد.

مراسم با گرامی داشت یاد و خاطره این عزیز سفر کرده با پذیرائی شام خاتمه یافت.


 

یادآیامی که در گلشن ...

روستای باریکان– مزرعه میاندشت -خرمنگاه

عکس فرهاد باریکانی-1355

 

مناجات رمضان

 

ناله ی نــی با دعا همساز کن

ربنـــــّا را بـی سخن آغــاز کن

 

چون فرو بستم دهانم از طعام

لب فــرو بنـــدم ز اضـــــرار کلام

 

وقت افطار و سحر بر سفره ات

خوش بود ذکـــــر دعا و گفته ات

 

می رسد آوای خوش از آسمان

سفره ها پر می شود از آب و نان

 

هر مـَـلک دارد طعامی را به کف

می نوازد نغمه ای با تــار و دف

 

گر قبــول افتد دعاها یا صیــام

صالحانت را شود عـــالی مقام

 

فرهنگ باریکانی (صالح) رمضان 95

این شعر در دستگاه  شور / آواز افشاری/مثنوی افشاری در تاریخ 30/3/95 با صدای عباس باریکانی اجرا شده است.


لینک دانلود مناجات با صدای استاد عباس باریکانی

http://s6.picofile.com/file/8257240792/

 

راه طالقان در دست انداز بودجه

ريئس اداره راه و شهرسازي ساوجبلاغ ،کم بود اعتبارات مالي را مهمترین عامل اصلي عدم پيشرفت پروژه ملی راه ساوجبلاغ -طالقان اعلام کرد.

ابراهيم زاده ريئس اداره راه وشهر سازي ساوجبلاغ ،پروژه راه ساوجبلاغ به طالقان را يكي از پروژهاي مهم اين شهرستان دانست و اظهار داشت : اين پروژه در 3 فاز به طول 32 كيلومتر و با اعتبار اوليه 13ميليارد تومان از سال 1387 آغاز گرديد و كه تا كنون حدود 18 كيلومترآن در فاز 3 و در اين شهرستان به ميزان 63 درصد اجرا گرديده است .

وی  همچنين از ديگر مشخصات اين پروژه به ارتفاع 2950متري از سطح در يا اشاره كرد و افزود: اين راه 2 روستاي فشد درشهرستان ساوجبلاغ و روستاي وركش در شهرستان طالقان را به هم متصل نموده  و از نظر ارتفاع در كشور رتبه نخست را دارد.

ريئس اداره راه و شهرسازي ساوجبلاغ با اشاره به  كم شدن مسير تردد به سمت طالقان براي همشهريان ساوجبلاغي گفت : احداث تونلي به طول950 متر درفاز 2 اين طرح و در مبحث پدافند غير عامل احداث كنار گذر به طول 6 كيلومتر و همچنين كوتاه شدن حدود 40 كيلومتري  مسير تردد همشهريان به طرف طالقان از مزاياي اين طرح است.

وي در پايان كم بود اعتبارات مالي  را عامل اصلي عدم پيشرفت اين طرح دانست و افزود: با مرتفع شدن اين مشكل فقط 2 فصل كاري تا افتتاح اين پروژه زمان نياز است .

*************

جلسه شورای اداری ساوجبلاغ با اولین حضور نماینده مردم در جمع مدیران ادارات و نهادهای شهرستان با معارفه مدیران به نماینده مجلس  یازدهم در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد .

نماینده ساوجبلاغ گفت: چرا باید جاده طالقان هشتگرد  برای 45 میلیارد تومان 11 سال طول بکشد این در حالی است که این پول قیمت چند آپارتمان در تهران است و مردم باید خسارت ببینند و پیر شوند و  در حسرت جاده ای که ما وعده دادیم بمانند. 
وی گفت:  من مسئله جاده را به وزیر راه مسکن و شهر سازی گفتم و اگر به این مقوله مهم بی توجهی بشود حتما تذکر می دهم باید این راه به نتیجه برسد .

 

*************

ابوالقاسم پالیزگیر فرماندار شهرستان ساوجبلاغ در حاشیه بازدید از پروژه ملی احداث جاده هشتگرد به طالقان که باحضور نماینده مردم ساوجبلاغ و نظرآباد در مجلس شورای اسلامی انجام شد اظهار داشت: توسعه خدمات به مردم از مهمترین وظایف مسؤولان است که باید به این مهم توجه ویژه و اساسیداشت.

فرماندار شهرستان ساوجبلاغ در ادامه سخنان خود با بیان اینکه یکی از این طرح‌ها که از مهمترین مطالبات مردم نیز در این منطقه به شمار می‌رود تکمیل و راه‌اندازی پروژه جاده هشتگرد به طالقان است،بیان داشت: با اختصاص اعتبارات به این پروژه شاهد تکمیل این مهم خواهیم بود.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه 15 کیلومتر از این جاده در حوزه این شهرستان می‌باشد لذا از تمام توان و ظرفیت خود برای بهره‌برداری هر چه سریع‌تر این پروژه را به کار خواهیم گرفت.

**************

استاندار البرز درحاشیه بازدید از پروژه ملی راه هشتگرد به طالقان در گفت و گو با خبرنگاران افزود: پس از سالها رکود دراین پروژه پیشنهاد ملی شدن آن به سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای اختصاص اعتبارات لازم داده شد و با تصویب مجلس شورای اسلامی این پروژه تاثیرگذار در بخش راه و شهرسازی طالقان در زمره پروژه های ملی قرار گرفت .

سید حمید طهایی افزود:پس از سالها تعطیلی امروز شاهد جان گرفتن این پروژه هستیم که منافع بسیاری رابرای مردم طالقان به همراه دارد .

 

 

دیدار امام‌جمعه‌ی طالقان با خانواده‌ی شهدا و ایثارگران

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین حسینی امام‌جمعه‌ی محترم شهرستان طالقان به همراه جمعی از کارکنان بنیاد شهرستان یکشنبه 23 خرداد به دیدار مادر و همسر شهید حسن فرامرزی ، خانواده‌ی شهیدان عقبائی و مادر شهید سید ایرج عظیمی رفته و با آنان در فضای صمیمی به گفتگو پرداختند .

 حسینی در این دیدارها با تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان و آرزوی قبولی طاعات و عبادات خانواده‌هادر  ماه پر خیر و برکت رمضان یاد و خاطره‌یتمامی شهدا به‌ خصوص شهدای مدافع حرم را زنده نگه داشت و پای صحبت‌های خانواده‌های شهدا نشست .

در پایان خانواده‌ها نیز به بیان خاطراتی از شهدای خود پرداختند و از حضور مسئولین درجمع خود کمال تشکر را به‌جا آوردند و پس‌ از آن حجت‌ الاسلام‌ و المسلمین حسینی ضمن تجدید بیعت با آرمان‌های امام راحل و شهدا به‌ رسم تشکر و تکریم از خانواده‌های معظم و محترم شهدا با اهداء لوح تقدیر از زحمات و صبر و فداکاری این بزرگواران تقدیر کردند.

 

عرضه فرآورده های خام طالقان زیره ذره بین نظارت

طرح تشدید نظارت بر واحدهای عرضه فرآورده های خام دامی درماه مبارک رمضان درسطح شهرستان طالقان از ابتدای ماه مبارک رمضان اجرایی می شود.

دکتر میرزاپور  سرپرست دامپزشکی شهرستان طالقان افزود:به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و لزوم استفاده مواد غذایی سالم و بهداشتی برای روزه داران طرح تشدید  نظارت بر واحدهای عرضه فرآورده های خام دامی درسطح شهرستان طالقان در حال اجرا می باشد.

 سرپرست اداره دامپزشکی طالقان ادامه داد: کارشناسان این اداره بطور مداوم در سطح شهر حضور دارند و از واحدهای عرضه فرآورده های خام دامی،فروشگاههای عرضه گوشت قرمز،مرغ و ماهی ، رستورانها و همچنین محصولات دامی منجمد عرضه شده در فروشگاهها بازدید بعمل می آورند.

 

ایجاد دو موزه تاریخی در طالقان

کرج-ایرنا-مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان البرز اعلام کرد که ایجاد دو موزه تاریخی در شهرستان طالقان این استان در برنامه کاری این اداره کل قرار دارد.

عبدالناصر میرچی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: قرارداد ایجاد و تجهیز یکی از این موزه ها در حمام تاریخی طالقان با قدمت 200 سال منعقد شده است.

وی گفت: با توجه به پیشنیه تاریخی و وجود مشاهیر در شهرستان طالقان ، این موزه ها در زمینه مردم شناسی و مشاهیر راه اندازی می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان البرز با بیان اینکه هر یک ازشهرستان های تابعه این استان دارای ویژگی های خاص فرهنگی و تاریخی است، گفت: شهرستان طالقان رابه نام مشاهیر آن می شناسند.

وی اظهار داشت:همین ویژگی موجب شد تا راه اندازی و افتتاح موزه مشاهیر طالقان در دستورکار قرار گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان البرز گفت: برای ایجاد موزه های مردم شناسی و مشاهیر طالقان یک میلیارد ریال از سوی یک فرد خیر و یک قطعه زمین به همراه یک میلیارد ریال توسط فرمانداری طالقان اختصاص یافته است.

وی اظهار داشت: با راه اندازی موزه مشاهیر در حمام تاریخی طالقان علاوه برحفظ و مرمت این بنای تاریخی، گام موثری برای شناساندن ظرفیت های فرهنگی و گردشگری منطقه برداشته میشود.

مدیرکل میراث فرهنگی البرز با تاکید برهمکاری مردم ومسئولان در حفظ آثار تاریخی استان و کشور گفت: هرگز اجازه تخریب بناها و آثار تاریخی را به هیچ کس نخواهیم داد.

 

افتتاح خانه بهداشت در طالقان

عصرامروز به طور همزمان خانه بهداشت روستاهای منگلان و اوانک از توابع شهرستان طالقان  باحضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز، فرماندار،امام جمعه و برخی مسئولین محلی افتتاح شد.

این خانه های بهداشت با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی البرز و بسیج سازندگی استان راه اندازی شده است .

شایانذکر است در ادامه ی مراسم افتتاح نشستی با حضور مسئولین شهرستان طالقان و دانشگاه علوم پزشکی البرز پیرامون مسائل ومشکلات بهداشت و درمان این شهرستان برگزار شد .

مصطفی فراهانی فرماندار طالقان در این جلسه گفت :بعد از مسائل زیرساختی ، باتوجه به شرایط خاص جغرافیایی منطقه وبعد مسافت از شهرهای اقماری و مرکز استان ،  احداث بیمارستان از نیاز های اساسی شهرستان است.

وی افزود : اگر به توزیع متوازن جمعیت باورداریم ،یکی از مهم ترین امکانات برای این امربحث درمان است .لذا خواسته اصلی مردم شهرستان طالقان  داشتن مرکز درمانی مجهز می باشد.

در پایان دکتر درفشی رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز ضمن بیان مطالبی درخصوص فعالیتهای انجام شده در مبحث بهداشت و درمان طالقان اعم از تجهیز خانه های بهداشت و تهیه دارو، قول مساعد برای رفع مسائل ومشکلات مردم منطقه در این حوزه داد.

 

از خریدن اراضی کشاورزی در خارج از محدوده قانونی خودداری کنید

مدیرکل جهاد کشاورزی شهرستان طالقان با بیان اینکه این شهرستان دارای ظرفیت‌های ویژه بخش کشاورزی می باشد گفت: همشهریانی که قصد خرید زمین برای ساخت ویلا در این شهرستان را دارند زمینهایی را که در محدوده شهر یا روستا هستند را انتخاب نمایند.

حمید هاشمی نژاد مدیرکل جهاد کشاورزی شهرستان طالقان افزود: با تاکید بر اینکه از خریدن اراضی کشاورزی در خارج از محدوده قانونی شهر و خارج از بافت روستایی بدون استعلام از امور اراضی جهاد کشاورزی خودداری شود بیان کرد: متاسفانه برخی از مردم بدلیل عدم آگاهی اقدام به خرید و ساخت وساز غیر مجاز کرده‌اند که حکم تخریب و جریمه برای ایشان از سوی دادگستری صادر شده است. هاشمی نژاد در پایان گفت: در این شهرستان فقط به زمین هايي مجوز تغیبر کاربری(شامل خانه کارگری، فنس، آلاچیق، کانکس....) داده میشود که از جمله سند داشته باشند، حداقل متراژ زمین کمتر از 2000 متر نباشد و حتما سطح زمین دارای درخت باشد.

 

تسریع در روند گازرسانی به مردم طالقان

استاندار البرز تسریع در روند گازرسانی به مردم طالقان را خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از طالقان، ‌سیدحمید طهایی ظهر امروز از پروژه‌های نیمه تمام شهرستان طالقان به صورت سرزده بازدید کرد و تسریع در تکمیل این پروژه‌ها را مهمترین اولویت مسؤولان در این شهرستان دانست.

وی درادامه به طرح گازرسانی به شمالی ترین طالقان اشاره کرد و گفت: این طرح سال گذشته در فصل زمستان با روشن شدن مشعل اجرایی شد که با سرعت قابل توجهی ادامه یافته است .

وی خاطرنشان کرد: از 65 کیلومتر خط انتقال گاز شهرستان طالقان 35 کیلومتر آن اجرایی شده و با حفاری هایی که در خیابان های شهر طالقان صورت می گیرد آبادانی و بهره مندی از نعمت گاز را امیدواریم برای شهروندان درسال آینده به همراه آوریم .

استاندار البرز اضافه کرد: حوزه شهری در شهرستان طالقان نیز تعریف و قرار شد تا یک شعاعی روستاها را نیز شامل شود که این امتیاز درصورت عملیاتی شدن فواید بسیاری را برای این شهرستانکه از مناطق گردشگری نیز در البرز محسوب می شود به همراه دارد .

وی ادامه داد: امروز همچنین روند بازسازی پل وشته که مسیر ارتباطی تعداد قابل توجهی از روستاییان طالقان بود و دراثر سیلاب تخریب شده بود مورد بررسی قرار گرفت .


طالقان میزبان مسابقات بومی محلی استان البرز

مسابقات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی استان البرز به میزبانی شهرستان طالقان برگزار شد.

به گزارش جام جم البرز و به نقل از روابط عمومی اداره کل ورزش و جوانان استان البرز؛ این مسابقات با شرکت تیم هایی از شهرستان های کرج، طالقان، فردیس، ساوجبلاغ، نظرآباد واشتهارد در رشته های دال پلان، پرتاب وزنه سه کیلو (بانوان)، پرتاب وزنه پنج کیلو(آقایان)، لی لی سی متر و طناب کشی به میزبانی طالقان انجام گرفت.

لازم به توضیح است در این مسابقات 40 ورزشکار رده سنی بزرگسالان در 2 بخش آقایان و بانوان به مدت 4 ساعت به رقابت  با یکدیگر پرداختند.


طالقان با پاکسازی از وجود زباله ها نفس کشید

کشیری رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طالقان با اعلام این خبر گفت: در ماه جاری (خردادماه95 ) برای سومین نوبت از سه نقطه شهرستان طالقان با همکاری و همیاری جوامع محلی ، تشکلهای غیردولتی و انجمن رعد از وجود زباله پاکسازی شد.

وی با اعلام اینکه طی درخواست و هماهنگی های بعمل آمده توسط گروه انجمن طالقانی ها با این اداره مبنی بر انجام پاکسازی در اماکن مذهبی و روستاهای بخش بالاطالقان ، این اداره ضمن هماهنگی با معاونت سیاسی و انتظامی شهرستان طالقان و با مساعدت فرمانداری طالقان، پاکسازی در اراضی روستای حسنجون و مسیر امامزاده قاضی میرسعید با حضور بیش از150 نغر از خانواده های اعضای گروه طالقانی ها در 14 خردادماه برگزار گردید و بعدازپاکسازی زباله های جمع آوری شده با همکاری دهیاری حسنجون و سیدآباد به مراکز مجاز انتقال داده شد ایشان در ادامه به همکاری دهیاری روستای مهران و انجمن رعد در تاریخهای 21 خرداد اشاره نموده که 2 مکان دیگری را نیز از وجود زباله ها پاکسازی کرد.

 

مراسم ختم شادروان سید سعید (محمد) باریکانی

مراسم یادبود شادروان سید محمد باریکانی در حلقه ماتم بستگان و آشنایان در حسینیه قائم آل محمد(عج) تهران در عصر جمعه 28 خرداد برگزار شد. در این مراسم بعد از قرائت قران توسط آقای کنی داماد متوفی، چندین مداح به ذکر مصیب پرداختند و سپس سخنرانی انجام گرفت.در پایان مراسم از شرکت کنندگان با افطاری و شام پذیرائی شد.


انا لله و انا الیه راجعون

روح ملکوتی سید محمد باریکانی پدر گرامیشهید سید مصطفی به ملکوت اعلی پیوست

خبر درگذشت شادروان سید محمد باریکانی واصل و موجب تالم گردید 


مراسم ختم مرحوم مغفور از ساعت 6/30 الی 8 روز جمعه 28 خرداد در حسینیه قائم آل محمد(عج) واقع در خیابان ولیعصر -پل امیر بهادر برگزار می گردد.همچنین حسب اعلام خاندان معزا پس از مراسم ختم سفره احسان افطاری و شام نیز تدارک دیده شده است. 

سایت باریکان ارتحال این سعید فقید را به خاندان معزا تسلیت عرض نموده و علو درجات و غفران و رضوان الهی برای مرحوم و صبر و شکیبائی بستگان را از درگاه خداوند منان مسئلت می نماید.


طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال