نظرات شما درباره این پست


گفتگو وب سایت باریکان با هنرمند نام آشنای طالقان آقاي امير غرقي

سازنده اثر ارزشمند « پای البرز کوه»

اجرای مصاحبه: ابراهیم خنجری

-1لطفاً خود را بصور کامل معرفی بفرمائید؟

امير غرقي . متولد 1349 تهران ، مهندس متالوژی، متأهل و موزيسين

-2سابقه هنری خود را بصورت تفضیلی بیان فرمائید؟

امیر غرقی

حدود سال 1365 با علاقمندي وافري كه به آواز داشتم كار هنري ام آغاز شد.در ابتدا به كلاس هاي استاد ملك رفتم و پس از مدتي آموختن ني را نزد يكي از دوستانم شروع كردم . در سال 1367 به كلاس ني استاد محمد علي كيان‏نژاد راه يافتم و حدود 5 سال از كلاس استاد بهره‏ها بردم . همزمان نوازندگي سه تار را فرا گرفتم . در مجموع حدود 22 سال است كه وارد عرصه موسيقي شده ام . تحصيلات دانشگاهي ام نيز در رشته متالوژي است ولي پس از مدتي فعاليت در صنعت رهايش كردم .

هم اكنون نيز شاگرداني در ني و سه تار نوازي دارم . با صدا و سيما نيز چندين نوبت ظبط برنامه و هم اجراي برنامه زنده داشته‏ام . از طریق وزارت ارشاد هم چهار سفر خارجه جهت اجراي موسيقي ايراني به كشور هاي تركيه .آذربايجان.و تاجيكستان داشته‏ام .

-3وجه تسمیه نامگذاری اثر بنام «پای البرز کوه » مربوط به شعر عزیز و نگار است ، چگونگی انتساب نام اثر به آن را بیان فرمائید؟

سؤال خوبي است . نام گذاري اثر خيلي ذهن همه ما را مشغول كرد تا اينكه برادرم اردشير پيشنهاد «پاي البرز كوه» را داد و ما پذيرفتيم چرا كه اين نام جنبه فراگيردارد و تنها شامل منطقه طالقان نمي شود .اين نام ميتواند شامل مناطق و دامنه هاي جنوبي البرز مثل طالقان، قزوين، کرج،دماوند ،لواسانات و الموت و از طرف ديگر دامنه هاي شمالي البرز شامل شهر هاي استان هاي گيلان و مازندران شود . در اين مناطق فرهنگ تقريبا مشتركي به چشم مي خورد و واژه ها بسيار به هم نزديك‏اند و فقط لهجه‏ها متفاوت است . دوست داشتم هر قومي كه در پاي كوه البرز زندگي مي‏كند با ديدن نام اثر مشتاق شود و فرهنگ خود را جزئي از اثر ببيند .

-4در بخشهای مختلف پای البرز کوه از چه سازهائی در اثر استفاده شده است؟

در اين اثر از سازهاي « سه تار .سه تار باس(با سيم هاي ضخيم و صداي بم) ني.تنبك .دف . و كمانچه »استفاده شده است .

5 -آهنگ و تنظیم آن از آثار جنابعالی است. لصفاً در مورد سابقه خود در این رشته از موسیقی نیز بفرمائید؟

تنظيم و آهنگ سازي علاوه بر حس موسيقي و علم موسيقايي ، حرفه اي جداي از نوازندگي است . من سوابقي در تنظيم و آهنگ سازي براي دوستان در چند مورد داشته‏ام . و اين اثر را نيز بر اساس همان تجربه شخصي و فقط براي دل خودم ساخته‏ام ولي در حقيقت حرفه اصلي من تك نوازي و. تخصص من در نوازندگي ني هفت بند است

-6اثر در کدام استودیو ظبط شد و آیا مجوز از وزارت ارشاد دارد؟

اين اثر صلاحيت مجوز ارشاد را دارد ولي چون گرفتن مجوز ارشاد در حيطه كاري نوازندگان نيست و تمام هزينه هاي كار بر عهده خودم بود و به دليل اينكه در ايران قانون كپي رايت نداريم از اين رو كار صرفه اقتصادي نداشت . اين اثر با همت و علا قه تني چند از فرهنگ دوستان به انجام رسيد و پخش شد . محل ضبط هم يك استوديوي شخصي بود .

-7شعر«بنام آن خدای مهربانم* تُئِی بَه این حکایت مُن می‏خوانم» اثر جنابعالی است؟ لصفاً در بیان احساسات و انگیزه و تاریخ ومحل سرودن نکاتی را بیان بفرمائید؟

عشق به سرزمين آبا و اجدادي مشوق اول من در اين اثر است . بگذريم كه در نسل جوان اين احساسات در حال كمرنگ شدن است .ولي هنرمندان در هر رشته اي مي‏توانند جلوي اين كار بايستند آن را متوقف يا لااقل از سرعت اين تخريب فرهنگ بكاهند.لذا تصميم گرفتم كه كاري انجام دهم و بر اساس آرزوي ديرينه قلبي اقدام كردم.اين اثر در حقيقت مرثيه خواني من است .مرثيه اي در رثاي آنچه كه از دست داده‏ايم .آنجايي كه ميگويم چرا «درجي» از بين رفته قبول دارم كه بايستي پيشرفت كرد ولي نه به بهاي نابودي پيشينه و تاريخ گذشته . يا وقتي مي گويم « مَلح مُورچَانه را وِيناي نداره » [ملخ چشم ديدن مورچه را ندارد] يعني اكنون همسايه چشم ديدن همسايه را ندارد .اگر در قديم تمام حرام و حلالشان يك « مال خوري واش » بود كه از مرز زمين يكديگر مي چيدند .الان برخی كل زمين همسايه را مي فروشند یا بعضی ارثيه حلال يكديگر را نميدهند و.... يا وقتي عنوان مي شود كه : « تو گويي مردمان را خِو بِيگِيتي » [مثل اين كه مردم خوابشان گرفته است ] يعني وجدان مردم در خواب است .ارزشها گم شده است و ملاك ها تغيير كرده و متأسفانه ارزش در ثروت اندوزي قرار گرفته است .

در ابتدا قرار بود آقاي زرعكاني زحمت اشعار ابتداي اثر را بكشند ولي وقتي در تابستان 1386 پس از چند ماه ايشان را در فشندك ملاقات كردم با همان لهجه زيبا فرمودند « بَبَه جان ! حتي يك بيت دي نُگوتيَم ! » بنابر اين خودم دست به كار شدم .در زمينه سرودن شعر غزل و قصيده فارسي سروده بودم .ولي به زبان طالقاني خير به همين دليل سرودن اين اشعار يك ماه و نيم به طول انجاميد . كتاب هاي شعر شعراي طالقان مانند آقايان پور زاهد، زرعكاني صالحي از سوهان ، و مرحوم محمد علي اكبريان از شهرك طالقان را مطالعه كردم و بسيار استفاده بردم .چينش کلمات در قالب شعر با لهجه محلي با دشواري انجام شد.اين شعر ابيات زيادي دارد كه حدود 20-30 بيت آن را نياورده ام .

-8لصفاً دیگر شاعر اثر آقای رحمت الله زرعکانی را نیز معرفی فرمائید ؟

آقاي زرعكاني كشاورزي است اهل دل و با صفا وخون گرم و صميمي و از قدماي روستاي فشندك . مي شد اشعار شعراي ديگر را به كار گرفت ولي شعر او ( آقاي زرعكاني ) بيشتر از همه بوي خشت قديم طالقان را مي دهد و به قول معروف « گَمُرِه بوش ويشتَرَه [ ! ! ! ]

-9اسفند ماه سال 87 سالروز تولد ترانه و اهنگ طالقانی« پای البرز کوه »است . اینک که 1 سال از انتشار این اثر ماندگار میگذرد در مجموع وضعیت استقبال ، فروش، کپی رایت ، برخورد ها و نظرات مخاطبین را چگونه ارزیابی می کنید؟

بنده مي دانستم كه اين اثر در بين مردم طالقان و به خصوص مردم مقيم طالقان با اقبال مواجه مي شود و به پدرم( آقاي عنايت غرقي) نيز اين موضوع را عرض كرده بودم . مي‏دانستم مردم اين گوهر لهجه را كه از اجدادشان به ارث برده اند را گرامي مي دارنپوستر «پای البرز کوه»د . من به دو دليل اين اثر را موفق مي دانم

اولاً : چون از دل برخاسته بود پس بر دل ها نشست .

ثانياً : وقتي مي بينم سالخوردگان با چشماني اشك آلود و محزون به كرّات به ديدارم مي آيند و با جملاتي بريده وكوتاه مي گويند :« بُمُرديم اَندي بُرمِه كُرديم . خدا بُدارُت » [مرديم آنقدر كه گريه كرديم .خدا نگهدارت باشد [

بنابر این هم از انجام اين كار و موفقيتش در دل به خود مي بالم و هم مزدم را مي گيرم و خود نيز به ياد گذشتگان اين خاك با آنها هم نوا مي شوم .البته در ابعاد معنوي نه مادي. پيشنهاد تصويري بودن اثر را هم داشتم ولي مي خواستم شنونده با شنيدن افكت‏ها شخصاً به خاطراتش رجوع كند و بر اساس گذشته ي خودش كه در ذهنش نقش بسته است آن را به تصوير بكشد .در حقيقت تجسّم هر قسمت را بر عهده شنونده گذاشتم .

اين اثر سود آوري مادي نداشت بلكه آهنگي بود براي دل و اداي ديني براي تمام اقوام طالقان . مي خواستم اگر كسي اين صدا را شنيد حالتي به او دست بدهد كه دوست داشته باشد كه حلال باشد مهربان باشد خود را خادم مردم بداند پاك باشد . اين رسالت موسيقي است كه من تا حدودي به آن رسيده ام و خدا را شاكرم .

-10آیا در مورد ساخت اثر دوم نیز اقداماتی در دست اجراء دارید؟

در صورت تامين بود جه تصميم خواهم گرفت .

-11پای البرز کوه داری افکتهای (صدای پس زمینه) بسیار زیبائی است که احساسات نُوستَالِژیک را در شنونده به شدت تحت تاثیر قرار می دهد ؟در مورد ایده ساخت این افکتها ( صدای گُوگَل ،چُوچُک ، بلبل و باران و ..). و نحوه صدا برداری توضیح بفرمائید؟

بعضي از افکتها را خودم ضبط کردم و بعضي را بصورت نمونه صوتي از شرکت تهيه کردم.تنظيم و چينش اين افکتها در ارتباط با شعر ودکلمه بيش از صد ساعت از زمان استوديو را به خود اختصاص داد .

-12چه سازی در طالقان بومی محسوب میگردد ؟ در خصوص موسیقی مقامی طالقان ، سابقه (ظاهراً چند سال قبل موسقی مقامی طالقان برگذار شد) ،پیشکسوتان و هنرمندان معاصر نقطه نظراتتان را مشروحاً بیان فرمائید؟

ساز محلي طالقان همان سورنا (ساز) و دهل مي باشد.طالقان موسيقي مستقل يا مقامي يا محلي به آن معنا ندارد .تنها موسيقي مستقل طالقان همان آواز عزيز و نگار معروف است .در اين اثر نيز فقط تصنيف «بهار گِردي » را ميتوان برداشتي از ملودي طالقان دانست .همان طور كه مي دانيد موسيقي مرز بندي شفافي ندارد و تحت تأثير اقوام ديگر شكل مي پذيرد .مثلا « گل گلامیر غرقیي پيرهن » در دستگاه شوشتري و اصفهان اجرا شده كه هيچ شعري در طالقان در اين دستگاه اجرا نميشود .

هر منطقه جغرافيايي موسيقي مقامي خود را دارد كه در هزاران سال شكل گرفته است .از آنجايي كه طالقان مهد فرهنگ و علم و ادب بوده ،مقامات موسيقي را در قالب تعزيه حفظ كرده اند كه ما به آن عزيز و نگار خواني مي گوييم .خيلي از طالقاني ها هستند كه هنوز آن را زمزمه مي كنند . اهالي طالقان در كل ايران در تعزيه خواني سبك خاص خود را دارند حتي اهالي تفرش كه خود را تعزيه خوان مي دانند از سبك طالقان نام برده و بهره هاي فراوان برده اند . در الموت و مازندران و گيلان هم ( مانند موسيقي فيلم پس از باران) آقاي پور رضا همين عزيز و نگار را در مقام گيلكي مي خواند و چون اين مناطق همه در طبرستان قديم واقع شده اند لذا خيلي مشتركات فرهنگي دارند . من نيز در اين اثر دو فراز از عزيز و نگار خواني را آورده ام .

-13برای کمک به پیشرفت و اشاعه فرهنگ اصیل طالقانی با توجه به هجمه‏هائی که به آن وارد آمده است چه پیشنهاداتی دارید؟

نابودي زبان و فرهنگ طالقان در راه است و هر كس با هر وسيله اي بتواند جلوي اين هجمه را بگيرد ارزش دارد و بايد عزيز شمرده شود . مثلا همين الان در طالقان روستاهايي در مناطق دور افتاده وجود دارد كه بسيار بكر و دست ناخورده اند و حتما بايستي با تهيه فيلم و عكس و تثبيت ملي ، آن مناطق را زنده نگاه داشت مانند برخي جاهاي ديگر ايران مثل ماسوله و ابيانه .

-14آیا در نظر دارند که کنسرت در طالقان یا تهران برگزار کنند؟

علاقه به كنسرت از علايق هر نوازنده اي است ولي در خود تهران نيز هنوز مشكلاتي بر سر راه اين امر قرار دارد .مشكل امنيتي ، پرداخت حق عوامل اجرايي كنسرت .چند سال پيش در طالقان كنسرت داشتم كه تجربه جالبي نبود و برنامه ريزي مفصل و حامي مي خواهد .

-15عباسعلی ، کربلائی الله بداشت و مش بمانی را که در اشعارتان از آنها یاد کرده‏اید را معرفی فرمائید؟

عباس علي اهل روستاي « نويز » است و سابقاً نوروز خواني مي كرده است . و هنوز هم زنده و سالم است . مش بماني و الله بداشت هم از سمبل هاي قديم اند ، اينكه در چه زماني بوده اند يا ديگر مشخصات آنها را نمي دانيم .

-16محل فروش اثر در تهران و طالقان؟

در تهران پخش نداشته ايم در طالقان : فروشگاه ايلوند زياران آقاي داوود احمد خان بيگي زيدشت آقاي نعمت عباسي در شهرك كوچه نانوايي

یاداشت مدیریت سایت :

آقای غرقی در نوروز 1388 ويرايش جديد اثر خاطره انگیز «پای البرز کوه» را با تغییراتی درسی دی نسخه دوم ای البرز کوه» افکت بخش مقدماتی و استفاده از « ساز و دهل» و با همان سبک و سیاق تنظیم و اینک در دسترس علاقمندان فرهنگ و سنن البرز نشینان است .

آهنگ ترانه های طالقانی {پای البرز کوه} مرکب از بخشهای ذیل است :

___________________________________

۱ - پیشگفتار با صدای امیر غرقی

۲ - دکلمه شعر وموسیقی -با صدای امیر غرقی

۳ - گل گلی پیراهن

۴ - چشم انتظار

۵ - دکلمه شعر وموسیقی با صدای رحمت ا... زرعکانی

۶ - بهار کردی

۷ - آواز عزیز ونگار

۸ - زمستان - با آواز امیر غرقی و دکلمه رحمت ا...زرعکانی

برای این هنرمند شهیر و بازآفرینده آداب و منش ، صفا و صمیمیت طالقانیها آرزوی موفقیت روزافزون داریم . ما طالقانیها قدردان تلاشهای بی شائبه و کوششهای بی ریای این طالقانی گرانقدر هستیم و امیدواریم که علیرغم مشکلات و احیانا بی مهری‏ها شاهد گسترش حوزه فعالیتهای فوکلوریک ایشان باشیم .

علاقمندان برای تماس با استاد غرقی می توانند با آدرس ذیل مکاتبه نمایند :

ايميل SIAVOSHP@YAHOO.COM

در پایان به منظور ارج نهادن به این فرزند توانای طالقان و با کسب اجازه از جناب غرقی، یک قطعه از موسیقی این آلبوم را برای دانلود در اختیار شما عزیزان میگذاریم. امید است با تهیه نسخه اصلی این اثر، زمینه را برای خلق آلبومی

دیگر مهیا سازید

برای شنیدن «چشم انتظار» کلیک فرمائید

 

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال