عناوین کتابها:
اورازان
طالقان در باستان
آشنائی با فرهنگ، تاریخ و مفاخر طالقان
آثار تاریخی طالقان
گنج نامه ولایت بیه پیش
نگاهی به جغرافیای طالقان
عزیز و نگار (بازسازی یک داستان عشقی9
عزیز و نگار
کوچ
فشندک به ضمیمه جغرافیای طالقان
روزی مردی برخاست
طالقانی سرود
دیوان غواص
دل گپی خودمانی
خچیره :افاده ای در طالقان
اهل توقف
زیدشت دروازه طالقان
ماندگار:مجموعه ای از آداب و سننن سوهان
جغرافیای طالقان
خط روی آب
چهره ها
کهن واژه های وطنم
چهره :فرهنگ دو روستای طالقان
کهن واژه های وطنم
دَنَی بی
دایره المعارف افسانه های شرقی
خط روی آب
منظومه نهج البلاغه
تاریخ اسلام در نواحی شمالی ایران: استانهای (گلستان، مازندران، گیلان، و مناطق رویان، الموت، طالقان
زندگی نامه امام زاده هارون علیه السلام برادر بزرگوار امام رضا علیه السلام در جوستان طالقان، به انضمام
بگشا پنجره را (شعر)ا

 اورازان /جلال آل احمد

نویسنده : جلال آل احمد
تاریخ نشر : اسفند ماه 82
تعداد صفحه: 112 نشر: فردوس (1383)
شابک: 964-320-157-

شاید گمان برده شود که آنچه درین مجموعه آمده است بر آنچه در دیگر دهات ایران می گذرد امتیازی دارد و مثلا بهمین علت جلب نظر نویسنده را کرده است .البته چنین گمانی به خطاست . «اورازان» ده مورد بحث این مختصر - دهی است مثل هزاران ده دیگر ایران و اگر نویسنده این سطور آنرا برگزیده بعلت علایقی بوده است که بآنجا داشته.«اورازان» مولد اجداد او بوده است و از نظر وابستگی های مادی و معنوی بخصوصی که دری« گونه موارد انگیزه رفت و آمدهای ازده به شهر و از شهر به ده می شود ، تا کنون پنج شش باری سفری بآن ناحیه برای او دست داده است که آخرین آنها در تابستان 1326 بوده . مجموع مدت اقامت نویسنه در آنجا ضمن این مسافرتهای موسمی و متناوب به بیش از یکسال رسیده و تهیه این یادداشت ها مشغولیـت ایام اقامت او در آنجا بوده است.

طالقان در باستان: آشنايي با اماكن باستاني طالقان

مشخصات كتاب : طالقان در باستان: آشنايي با اماكن باستاني طالقان
موضوع :طالقان - آثار تاريخي ثار تاریخی طالقان
پديدآورنده :بهروز محمدبيگي
ناشر :بهروز محمدبيگي
220 صفحه - رقعي (شوميز) - 18000 ريال –
چاپ 1 - 2000 نسخه
کد کنگره:3م6الف/2103 DSR
شابك:3-2664-06-964
تاريخ نشر:25/05 83/8

چکيده : طالقان يكي از بخش‌هاي شهرستان ساوجبلاغ از توابع استان تهران است كه از شمال به رامسر و تنكابن، از شرق به كرج، از جنوب به هشتگرد و از غرب و جنوب غربي به قزوين محدود مي‌شود. در اين كتاب طي سه فصل، آثار باستاني و تاريخي طالقان معرفي شده كه از آن جمله‌اند: حمام تاريخي روستاي اسفاران، قبرستان باستاني اطراف امامزاده ابراهيم روستاي اوچان، محوطه تاريخي اطراف زيارتگاه روستاي پرگه، زاغه‌هاي تدفين سالكدر روستاي سوهان، قلعه فاليس روستاي شهر آسر، تپه باستاني قلعه ديو روستاي لهران و.... فصل دوم حاوي نام و مشخصات اماكن باستاني روستاهاي ميان طالقان است كه از آن جمله‌اند: محوطه باستاني ارچيلان روستاي آرتون، حمام تاريخي روستاي اوانك، قبرستان تاريخي روستاي جمزينان، قلعه سگران، قلعه كولج، غار پنجعلي روستاي ميناوند، محوطه باستاني زرده كهره روستاي وركش و بسياري آثار باستاني و تاريخي ديگر. در فصل سوم نيز مجموعه‌اي از قبرستان‌ها، قلعه‌هاي تاريخي، تپه‌هاي باستاني، محوطه‌هاي تاريخي و باستاني، حمام‌ها، خانه‌هاي تاريخي، سنگ نبشته‌ غارهاي روستاهاي بالا طالقان معرفي شده‌اند. كتاب با عكس‌هايي از آثار و اماكن تاريخي در كتاب همراه است و با فهرست منابع به پايان مي‌رسد

آشنايي با فرهنگ و تاريخ و مفاخر طالقان

مشخصات كتاب :آشنايي با فرهنگ و تاريخ و مفاخر طالقان
موضوع :طالقان
پديدآورنده :سيدمحمدحسين ميرابوالقاسمي
ناشر :چوك آشتيان 280صفحه - رحلي (شوميز) –
45000 ريال - چاپ 1 - 500 نسخه
کد کنگره:93م6الف /DSR2103
شابك:978-964-91231-2-7
تاريخ نشر:29/03/87

چکيده : طالقان يكي از بخش‌هاي شهرستان كرج در استان تهران و داراي حدود 79 آبادي مي‌باشد كه از شمال به شهرستان شهسوار، از جنوب به دهستان برغان و كوه‌هاي فشند، از غرب به فشگل دره‌ي قزوين و از شرق به دهستان لوراء، شهرستانك و شهرستان نوشهر محدود است. طالقان رود نيز از ميان اين بخش مي‌گذرد و مشتمل است بر طالقان عليا، طالقان وسطي و طالقان سفلي. مركز طالقان، شهرك است كه تاريخي پرفراز و نشيب دارد. برخي از آبادي‌هاي آن نيز عبارت‌اند از: فشندك، كولج، هرنج، وشته و... كتاب حاضر كه تحت عنوان "پژوهش‌نامه" به چاپ رسيده، حاصل جلسه‌ها، همايش‌ها و تجربه‌هاي چندساله‌ي صندوق قرض‌الحسنه‌ي آيت‌الله طالقاني در كرج است. هدف از تاسيس اين صندوق، علاوه بر رفع گرفتاري‌ نيازمندان، تشكيل يك "واحد فرهنگي" بوده است و اين واحد تاكنون چند همايش را در بازشناي و معرفي تاريخ، فرهنگ و مفاخر طالقان برگزار كرده، كه حاصل آن در اين كتاب آمده است. اين همايش‌ها در سال‌هاي 1373، 1375 و 1377 برگزار شده و برخي از محورهاي بحث آن‌ها مشتمل است بر: نهضت‌هاي اسلامي در حوزه‌ي جغرافيايي طالقان، يادي از درويش عبدالمجيد طالقاني (خوشنويس)، نگاهي به زندگي‌نامه و آثار دكتر زين‌الدين كيايي‌نژاد، طالقان و تحولات فرهنگي ايران، تجليل از شخصيت هنري و فرهنگي استاد اميرخاني؛ بررسي جغرافياي فرهنگي طالقان، بررسي جلوه‌هاي تاريخي فرهنگ مذهبي طالقان، و نگاهي به تاريخ فرقه‌هاي اماميه در طالقان.

آثار تاريخي طالقان

مشخصات كتاب:آثار تاريخي طالقان (جغرافياي تاريخي و معرفي محوطه‌هاي باستاني و بناهاي تاريخي – فرهنگي 

موضوع : طالقان - آثار تاريخي

پديدآورنده :ناصر پازوكي‌طرودي

ناشر :اداره كل ميراث فرهنگي استان تهران

428 صفحه - وزيري (شوميز) - 30000 ريال - چاپ 1 - 2500 نسخه

کد کنگره:2پ6الف /DSR2103

شابك:9-92-7483-964

تاريخ نشر:27/02/83

چکيده : طالقان" در منتهي اليه شمال غرب و در فاصله 140 كيلومتري تهران و در شمال فرمانداري و ساوجبلاغ استان تهران واقع شده است. كتاب حاضر به منظور شناسايي و معرفي محوطه‌هاي باستاني و بناهاي تاريخي ـ فرهنگي طالقان تهيه شده و حاوي اين مطالب است: موقعيت و ويژگي‌هاي جغرافيايي طالقان؛ جايگاه بخش طالقان در تقسيمات كشوري؛وجه تسميه طالقان و جايگاه آن در متون تاريخي؛ مروري بر پيشينه تاريخي طالقان. در ادامه، نام و مشخصات روستاهاي منطقه طالقان به همراه جزئيات آثار تاريخي و فرهنگي آنها، به ترتيب و تفكيك آمده است كه از آن جمله‌اند: سنگ نوشته‌ قاجاري گردنه عسلك روستاي گراب، امامزاده اسماعيل و اسحاق (صالح) روستاي گته ده؛ قلعه دختر روستاي گته ده؛ حمام تاريخي روستاي دهدر؛ محوطه باستاني لمبران؛ برج مقبره‌اي شيخ (پير) حسين الهي روستاي ديزان؛ محوط باستاني مرجان تپه؛ تپه باستاني شاه كوه روستاي نويز؛ امامزاده شاه محمد حنيفه روستاي كركبود؛ محوطه تاريخي قزوين دشت روستاي اوانك؛ محوطه تاريخي ـ اسلامي تكيدر شهرك طالقان؛ محوطه باستاني هورسي بند شهرك طالقان؛ قلعه كيقباد روستاي هرنج؛ قبرستان تاريخي روستاي آرموت؛ تپه باستاني قلعه ديو روستاي لهران؛ حمام تاريخي نساء سفلي؛ قلعه ارژنگ روستاي ميناوند؛ غار پنجعلي روستاي ميناوند؛ روستاي گليرد. تمام مناطق و آثار باستاني و بناهاي معرفي شده، با عكس‌ها و طرح‌هايي همراه هستند در پايان، فهرست منابع، سپس فهرست بناها و محوطه‌هاي فرهنگي ـ تاريخي حوزه بخشداري طالقان، و در نهايت نقشه رنگي باستان شناسي منطقه آمده است .

گنج نامه ولايت بيه پيش

عنوان کتاب: گنج نامه ولايت بيه پيش، گفتارهايي درباره گيلان خاوري، مازندران باختري، طالقان و الموت

نام نويسنده: علي بالايي لنگرودي

ناشر: درخت بلورين

سال نشر: 1379

نگاهی به جغرافيای طالقان

نام کتاب: نگاهی به جغرافيای طالقا

 

گردآورنده و مولف: مهناز حدادی
نوبت چاپ
: اول- طی مراحل نشر 86

تعداد صفحات: 112

مبلغ (تومان): 2000


عزیز و نگار (باز آفرینی یک داستان عشقی گمنام )

نام کتاب: عزیز و نگار (باز آفرینی یک داستان عشقی گمنام) عزیز و نگار

شاعر: علی لطفی

انتشارات: مینو

قیمت:1500 تومان

علی لطفی داستان محلی عزیز و نگار را دستمایه منظومه بلندی قرار داده و بخشی از کتاب را نیز به تاریخ و پیشینه منطقه طالقان اختصاص داده‌است.

«دو برادر، دو یار همسایه هر دو پاکیزه زاده و همپایه

هر دو تیمار دار هم بودند همدم و غمگسار هم بودند...»

 

عزیز و نگار

مشخصات كتاب : عزیز و نگارعزیز و نگار

موضوع :شعر

پديدآورنده :حاج محمد علی اکبریان

ناشر :نشر فضیلت

15 0 صفحه - رقعي (شوميز) - 5200 ريال –

چاپ 1 - 3000 نسخه

تاريخ نشر:زمستان1375

فشندک‌ به‌ ضمیمه‌ جغر‌افیا‌ی‌ طالقان

فشندک‌ به‌ ضمیمه‌ جغر‌افیا‌ی‌ طالقان، تهر‌ان، د‌انشگاه‌ تهر‌ان‌، د‌انشکده‌ ‌ادبیات‌، موسسه‌ مطالعات‌ و تحقیقات‌ ‌اجتما‌عی‌، ۱۳۴۱، ۱۹۷ص، مصور+ نقشه

این کتاب شامل دو بخش است. بخش اول تک نگاری روستای فشندک در منطقه طالقان است که توسط پورکریم نوشته شده است و بخش دوم نوشتاری به نام «جغرافیای طالقان» است که توسط محمد حسن‌ صنیع‌ ‌الدوله‌ (1259- 1313ه. ق. ) به نگارش در آمده و به این کتاب ضمیمه شده است. این کتاب با فروست 6 انتشار‌ات‌ موسسه‌ مطالعات‌ و تحقیقات‌ ‌اجتما‌عی‌ منتشر شده است. این کتاب اولین کتاب منتشره از مجموعه « دفتر‌ها‌ی‌ مونوگر‌افی» است.

كوچ

مشخصات: كوچ
موضوع: موسیقی
نویسنده: جهانگیر نصری اشرفی .
ت
عداد صفحات: 188 قيمت: 2050 تومان
شابک: 2-053-506-964-978 قطع: وزيري
نوبت چاپ: اول: 1386 شمارگان: 1100
اين كتاب در 188 صفحه و در قطع وزيري منتشر شده است .

چکیده: كوچ، كتابي است درباره موسيقي نواحي مختلف ايران. جشنواره كوچ در شهريور 1381 و با شركت حدود 160 هنرمند در خرم‌آباد برگزار شد و زمينه‌اي شد براي انتشار اين كتاب. جهانگير نصري اشرفي؛ مؤلف كتاب، در «كوچ» به معرفي و ايجاد شناسنامه‌اي درباره موسيقي برخي از مناطق ايران پرداخته است. در اين كتاب درباره موقعيت جغرافيايي و فرهنگي، پيشينه موسيقي، خاستگاه اجتماعي موسيقي، منظومه‌ها در موسيقي و مقام‌ها و سبك‌هاي موسيقي تركمن، مازندران، خراسان، گيلان، سمنان، طالقان، گلستان، تالش، سازها و موسيقي چوپاني و مراسمي در دو سوي البرز، نمايه مقام‌ها، ريزمقام‌ها و برخي نغمات موسيقي در فرهنگ‌هاي البرز، اطلاعاتي ارائه مي‌شود .

روزي مردي برخاست

نام کتاب: روزی مردی برخاست
نویسنده:محمدرضا محمدی پاشاک، روزی مردی برخاست
ویراستار:احمد بروجردی
شمارگان 2200 نسخه چاپ پنجم
قيمت 23000 ريال
تعداد صفحه: 236
نشر: سوره مهر (11 اردیبهشت، 1384 (
شابک: 964-471-556 -X
قطع کتاب: رقعی
وزن: 600 گرم ت:
كتاب "روزي مردي برخاست"

كتاب "روزي مردي برخاست" شامل زندگي‌نامه داستاني آيت‌الله سيدمحمود طالقاني (1289 ـ 1358) به قلم محمدرضا محمدي‌پاشاك توسط دفتر آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري و انتشارات سوره مهر به چاپ پنجم رسيد ._
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) اين كتاب نهمين اثر از مجموعه "مفاخر ملي ـ مذهبي" است كه در 18 فصل به روايت سرگذشت آيت‌الله سيد محمود طالقاني پرداخته است .
در مقدمه كتاب "روزي مردي برخاست" آمده‌ است كه منابع مكتوب براي نگارش آن بسيار كم بوده و هنوز زندگي‌نامه جامع و كامل آيت‌الله سيد محمود طالقاني نوشته نشده است .

طالقانی سرود

نام کتاب: طالقانی سرودطالقانی سرود
شاعر: محمد علی صالحی طالقانی
نتشارات: قاضی
قیمت: 1200 تومان

این کتاب شامل پیشگفتار، مقدمه، دوبیتی‌هایی به لهجه طالقانی به همراه معنی فارسی آن‌ها، مقاله‌ای کوتاه در خصوص زبان و لهجه محلی طالقانی(تاتی) و فرهنگ لغات است

«عزیز روزگاران قدیمم

نگار آشنار من ندیمم

عزیزم بر جمال آن نگاری

که دائم گویمش یارب کریمم »

دیوان غواص

نام کتاب: دیوان غواص بحر معرفت (غواص طالقانی (

به اهتمام: فریدون فرهنگی(فائز (دیوان غواص طالقانی

مرحوم شیخ مهدی طالقانی ملقب به «غواص» از شعرای دوره قاجار و مرثیه‏سرایی ماهر بود. شيخ مهدي فرهنگي متخلص بغواص در سال 1229 شمسي در قريه آرتون طالقان بدنيا آمد .تحصيلات خود را نزد عمويش ملا عبدالكريم كه از جمله خطاطان آنديار بود انجام داد .دوران زندگيش بيشتر در تنكابن گيلان صرف تعليم و تربيت افراد آنزمان نمود . مدتي هم در مدرسه اتفاق رودسر عهده دار دروس ادبيات فارسي و عربي بود و درسال 1316 پس از 78 سال زندگي فوت نموده و در آرتو دفن گرديد . شهرت غواص در ميان مردم طالقان بيشتر بواسطه مراثي او ميباشد

کتاب فوق الذکر شامل قصیده - غزل- قطعه- حکایت - مسمط - ترجیع و ترکیب بند - دو بیتی و رباعیات غواص است.

مجموعه شعر دل گپی خودمانی

مجموعه شعر دل گپی خودمانی (با گویش طالقانی ( دل کپی خودمانی

شاعر:تیمور توکلی

قیمت پشت جلد: 10000 ریال

مشخصات کتاب:
عداد صفحه: 56
نشر: ملرد (21 اسفند، 1385
شابک: 964-96138-4-6
قطع کتاب: رقعی
وزن: 250 گرم

خچیره: افاده‏ای در طالقان‏

نام کتاب:خچیره: افاده‏ای در طالقان‏

نویسنده:از رضا یادگاری‏
سال نشر:1379
محل نشر:تهران‏
ناشر:سازمان انتشارات گفتمان‏ رحمت‏الله صادقی‏
سرشناسه‌های فارسی:یادگاری، رضا، 1320

کتاب «روستاي ايستا: پژوهشي درباره اهل توقف در طالقان» 

پژوهشي درباره پيروان ميرزا صادق مجتهد تبريزي در منطقه طالقان
تأليف: حسين عسکري
تعداد صفحه144 صفحه 
شمارگان 2100 نسخه 
ناشر نشر شهيد محبي

در منطقه طالقان از توابع استان تهران طايفه اي ترک زبان زندگي مي کنند که به نحو اسرارآميزي از مردم فاصله مي گيرند و کمتر کسي را به خانه خود راه مي دهند. آنها از هر نوع مظاهر تمدن جديد و تکنولوژي دوري مي کنند و با اين عزلت گزيني و انتخاب زندگي رهباني، هاله اي از شايعات و سخنان عجيب را در اطراف خود پراکنده اند. اهالي بومي طالقان که به درستي نمي دانند اينان از کجا آمده اند و چه مرام و مسلکي دارند، گاه آنان را اسماعيلي مذهب و زماني دراويش ترک دنيا گفته قلمداد مي کنند که در انتظار ظهور امام مهدي (آخرين پيشواي شيعيان ) مي باشند .

زيدشت دروازه طالقان

زيدشت دروازه طالقان

نوشته مصطفي حداد زیدشت:دروازه طالقان

دهكده زيدشت اولين قريه ورودي طالقان محسوب كه در حقيقت تنگه هرمز اين منطقه مي باشد. فاصله آن از ميدان آزادي تهران از اتوبان تهران قزوين تا ابتداي جاده انحرافي به سمت طالقان 104 كيلومتر و از اول جاده انحرافي تا دهستان زيدشت خدود سي و شش كيلومتر است كه اين مسير 140 كيلومتري را مدت زمان حدود يك ساعت و نيم مي توان طي كرد، دهكده اي است بسيار وسيع داراي حدود 50 كيلومتر مربع وسعت كه تمامي زمين هاي آن مزروعي و داراي باغات ميوه، كوه ها، دره ها، و رودخانه ها و چشمه هاي فراواني مي باشد.

ماندگار: مجموعه‌ای از آداب و سنن روستای سوهان (طالقان

مجموعه‌ای از آداب و سنن روستای سوهان (طالقان) مجموعه ای از آداب و. سنن روستای سوهان
نویسنده شهرام الهوئی
محل نشر کرج
تاریخ نشر 870903
رده دیویی 8fa3.62
قیمت 15000
قطع رقعی
جلد شومیز
تعداد صفحه 68
زبان کتاب فارسی
نوبت چاپ 1
تیراژ 1000
شابک 978-964-2757-32-9
موضوع داستانهای کوتاه فارسی - قرن 14


جغرافى‌ طالقان‌

جغرافى‌ طالقان‌

اين‌ كتاب‌ را اعتمادالسلطنه‌ در 1301ق‌ گردآوري‌ و تدوين‌ كرده‌، و اطلاعات‌ مربوط به‌ جغرافياي‌ قديم‌ و جديد طالقان‌ را همراه‌ با احوال‌ دانشمندان‌ آنجا بر آن‌ افزوده‌ است‌ (نك: مقدمة جغرافى‌... ). اين‌ رساله‌ هنگام‌ سفر نويسنده‌، همراه‌ شاه‌، به‌ آن‌ نواحى‌ تأليف‌ شده‌ است‌ و نسخة خطى‌ آن‌ در كتابخانة ملى‌ است‌ (منزوي‌، 6/3955). اين‌ رساله‌ به‌ ضميمة كتاب‌ فشندك‌ در 1341ش‌ به‌ چاپ‌ رسيده‌ است‌.
چهره

مهناز حدادي، محقق و پژوهشگر مردم شناس طالقان، 4 سال است كه افسانه ها و قصه هاي طالقان را جمع آوري مي كند: « هنگامي كه 7 ساله بودم پدر بزرگم قصه هايي را روايت مي كرد كه تا مدتها در ذهنم مي ماند. پدر بزرگم را زود از دست دادم اما قصه هاي او را بازنويسي كردم. از 4 سال پيش تصميم گرفتم از خاله ناتني پيرم كمك بگيرم تا قصه هاي خانواده ام را در طالقان جمع آوري كنم.»

حدادي به كلاس داستان نويسي رفت و روش هاي داستان نويسي را فراگرفت. در اين كلاس ها قصه هايش مورد توجه عده اي قرار گرفت. با حمايت هاي آنها تا سال 82 شش قصه ها را كامل با گويش طالقاني نوشت.

حدادي كتاب "چهره" را با خرج خود درباره فرهنگ دو روستاي طالقان چاپ كرد. حدادي تصميم دارد فرهنگ هر دو روستاي طالقان را در مجموعه كتاب هاي "چهره" منتشر كند.

جمع آوري قصه هاي حدادي همچنان ادامه دارد.

کهن واژه های وطنم

تهیه و جمع آوری بیش از چهار نوار لغت محلی زیدشت و طالقات توسط آقای مصطفی حداد نیک تحت عنوان "کهن واژه های وطنم" این کتاب نزدیک به 7 سال مطالعه و تحقیق در برداشته و هم اکنون مقدمکهن واژه های وطنمات طراحی جلد، مجوز ارشاد، چاپ آن در دست اقدام می باشد .

تهیه پوستر زیدشت و طراحی جلد کتاب کهن واژه های وطنم توسط حسین بیات نوه آسید رضا حسینی گرافیست موفق جوان که در عرصه های بین المللی دارای موفقیت های بسیار گردیده است.

دَنَی بِی

مجموعه شعر آقای ((حشمت الله اسحاقی)) با عنوان (( دَنَی بِی)) که به گویش طالقانی به معنی (( نبودی )) است در 112 صفحه و با مقدمه ای توسط آقای احمد فرجیوسیله انتشارات لاهیجی قم به زیور چاپ آراسته شده است . در این مجموعه 53سروده در قالب های مختلف شعری به چاپ رسیده است .

استاد حشمت الله اسحاقي رئيس انجمن شعر وادب می باشند.

دايره المعارف افسانه هاي شرقي

شين تاكه هارا" استاد زبان فارسي دانشگاه "اوزاكا"ي ژاپن، افسانه هاي طالقان را در كتاب "دايره المعارف افسانه هاي شرقي"به زبان ژاپني منتشر مي كند .

سال 83 تاكه هارا به دعوت مجله فرهنگ و مردم به ايران آمد و با مهناز حدادي كه در حال جمع آوري قصه هاي طالقان بود آشنا شد. او به طالقان رفت و به قصه هاي اهالي طالقان گوش داد و از حدادي براي جمع آوري چند افسانه براي كتاب دايره المعارف افسانه هاي شرقي كمك گرفت ...

خط روي آب

خط روی آب کتابی از محمد باریکانی شاعر توانای طالقان است. ديوان وی موسوم به «چهار فصل» بسیار مفصل و بالغ بر بیش از ده هزار بيت شعر در قالبهاي مختلف است دفاتر دیوان شعر شاعر عارف طالقانی محمد باریکانی عبارتند از :حلقه در حلقه، آواي دل ، نواي انقلاب ،گلي از دامن خار ،عبرت از گذشتگان ،خط روي آب ، راه نور، شاخه مرجان در آيينه و ماه نو كه از آرايه هاي متنوع شعري اعم از قصيده ، غزل ، مثنوي ، مسمط ،ترجيع بند،دو بيتي و رباعي در سرايش آنها يهره گرفته شده است ..با این وصف فقط يكی از سروده هايش را به نام «خط روي آب» مشتمل بر دوبیتی ها و رباعیات را به چاپ رسانده است.محمد باريكاني سفرنامه اي حج بيت الله الحرام را نیز به رشته تحرير در آورده است. خط روی آب

اگر من بي تو باشم واي بر من

قلم بي تو تراشم واي بر من

زمين خشك بي باران بكاوم

در او بذري بپاشم واي بر من

ببين رنگين كمان دروازه بسته سر راه دلارامي نشسته

به ديدارش چنان آشفته حالست قدش را پيش پاي او شكسته

منظومه نهج البلاغه

منظومه نهج البلاغه استاد ناصر باريكاني با توجه به پيچيدگيها و صناعات ادبي ،تلميحات و استعاره هاي كتاب شريف نهج البلاغه مسلماً ترجمه آن به فارسي براي بيان لطائف و ظرائف فرموده هاي مولي الموحدين بسيار دشوار مي نمايد و طبعا برگرداندن ترجمه به نظم با حفظ امانت در معنا و مفعوم امري بسيار دشوارتر خواهد بود . اما در اين راه بزرگ و پر افتخار به یقين عنايت مولا قرين همت او بوده است .

وی در ابتدای منظومه شریف آورده است:

دلم روشن از نور نام علی‏ست(ع)

وجودم پر از احترام علی‏ست (ع)

درآورده ام گر کلامی به نظم

سخن نیست از من کلام علی‏ست

این منظومه دارای حدود چهارده هزار بیت شعر بر وزن مثنوی حماسی می باشد. و پس از سه سال کار بی وقفه آماده طبع گردید .

کتاب منظومه نهج البلاغه در سال 1380 و در سه هزار نسخه به چاپ رسید که پس از مدت بسیار کوتاهی نایاب گردید و هم اکنون برای چاپ نوبت دوم در دست اقدام می باشد
ناشر: انتشارات مرواردید
تعداد صفحه:1300
چاپ:اول
قطع:وزیری

 

زندگی نامه امام زاده هارون علیه السلام برادر بزرگوار امام رضا علیه السلام در جوستان طالقان، به انضمام

زندگی نامه امام زاده هارون علیه السلام برادر بزرگوار امام رضا علیه السلام در جوستان طالقان، به انضمام

بهروز محمدبیگی

قیمت پشت جلد: 15000 ریال

مشخصات کتاب

تعداد صفحه: 220

نشر: نور علم (1382 )

شابک: 964-7073-50 -X

وزن: 550 گرم

بگشا پنجره را

عنوان:بگشا پنجره را ...

اثر: مهدي قورچيان (صمغ آبادی)

تیراژ: 1000 جلد

قطع: رقعي 144صفحه

نوبت چاپ اول: 1386

طرح روی جلدو صفحه آرايي: فاطمه قورچيان

قيمت: 1700 تومان

انتشارات راستين ، پخش كتاب نوين : خيابان انقلاب
تاریخ اسلام در نواحی شمالی ایران: استانهای (گلستان، مازندران، گیلان، و مناطق رویان، الموت، طالقان و ...)

تاریخ اسلام در نواحی شمالی ایران: استانهای (گلستان، مازندران، گیلان، و مناطق رویان، الموت، طالقان و ...) از قرن دوم تا قرن دواتاریخ اسلام در نواحی شمالیزدهم هجری

محمدمهدی شجاع شفیعی

قیمت پشت جلد: 68000 ریال

مشخصات کتاب

تعداد صفحه: 544

نشر: اشاره (30 خرداد، 1386 )

شابک: 978-964-5772-33-6

قطع کتاب: وزیری

وزن: 1150 گرم 

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال