نقاط هم نام در ايران:

علاوه بر روستاي باريكان در موقعيت طالقان ، دو روستا در دو موقعيت جغرافيائي غرب و جنوب كشور نيز موسوم به « باريكان» هستند:

1 - باریکان : استان بوشهر - شهرستان جم

   
باريکان لغت نامه دهخدا                                                                          
 شرح : دهي است از دهستان جم بخش کنگان شهرستان بوشهر که در 66 هزارگزي شمال خاور کنگان کنار راه عمومي کنگان به پشتکوه در جلگه واقع است . هوايش معتدل و داراي 485 تن سکنه ميباشد. آبش از قنات و محصولش غلات ، خرما و شغل مردمش زراعت و صنايع دستي اهالي گليم بافي است .

  

شهرستان جم با 1436 کیلومتر مربع مساحت هفتمین شهرستان استان بوشهر بوده و در جنوب استان واقع گردیده که حدود 6/2 % کل مساحت استان را شامل می شود این شهرستان حدوداً 36959 نفر جمعیت دارد و از دو بخش جم و ریز تشکیل گردیده است این شهرستان دارای اقلیم خشک و گرم است و فاصله ی شهر جم تا مرکز استان 265 کیلو متر می باشد . روستاي باريكان در فاصله 15 كيلومتذي غرب جم واقع شده است.

  

2- باريكان (باريکايي)
استان آذربايجان غربي شهرستان مرزي سردشت

              
نماي روستاي باريکان
بخش ربط شهرستان سردشت استان آذربايجان غربي 

   
نام روستاي باريکان در لغت نامه دهخدا
(باريکائي ) ذکر شده است:                                                 
باريکايي : دهي است از دهستان گورک سردشت بخش سردشت شهرستان مهاباد که در 175 هزارگزي خاور سردشت و ده هزارگزي خاور شوسه سردشت به مهاباد واقع است . منطقه اي است کوهستاني و جنگلي با هوايي معتدل . داراي 129 تن سکنه از نژاد کرد مي باشد. آبش از رودخانه سردشت و محصولش غلات ، توتون و حبوبات و شغل مردمش زراعت و گله داري و صنايع دستي اهاليش جاجيم بافي و راهش مالرو است . (از فرهنگ جغرافيائي ايران ج 4)

   

بررسيها حاكي از آن است كه روستاي مذكور
 در برخي منابع بنام ‌باريکان و در برخي ديگر ‌باريکايي ناميده مي شود و در دهستان گورک از بخش مرکزي شهرستان سردشت در فاصله 25 كيلومتري شهرستان ربط از توابع سردشت مابين مسير سردشت مهاباد موقعيت دارد . شهر ربط با جمعیت ۴۶۱۵ نفر در استان آذربایجان غربی در شهرستان سردشت واقع شده است. شهرربط دارای فواصل زیر با شهرهای ذیل میباشد:ربط-سردشت 16 کیلومتر ربط- مهاباد 105 کیلومتر ربط- ارومیه 210کیلومتر . جمعيت حدود 239نفري روستا مسلمان اهل تسنن شافعي به كشاورزي و دام داري اشتغال دارند . روستا در موقعيت كوهستاني داراي جنگلهاي تنک و باغات واقع است . تحقيقات نگارنده حاکي از آ ن است که روستا در 180 سال قبل بنا شده و دومين معدن طلاي استان آذربايجان غربي در اين روستا قرار دارد.                                       

نقاط هم نام خارج از ازايران:

بررسي ها و تحقيقان نگارنده حاكي از آن است كه علاوه بر نقاط همنام در ايران در كشور عراق نيز يك موقعيت بنام « باريكان » نام گذاري شده است.

باريكان عراق:

 باريكان - عراق  
باريكان كشور عراق در فاصله 15 كيلومتري غرب قصر شيرين و 45 كيلومتري سرپل ذهاب از استان كرمانشاه (باختران سابق) واقع است . روستا در استان ديالي عراق قرار داشته و ساكنين آنرا كردهاي فيلي كه داراي مذهب تشيع هستند تشكيل مي دهد.  فاصله روستا تا بغداد 125 كيلومتر است.

                                       نقشه باريكان - عراق    

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال