جستجو

   
 
 
  نظرات شما

  بایگانی پستهای وبگاه

  طالقانی ها در اینترنت:

ارتباط با  وبسایتها و وبلاگهای به روز:


 

 

ارسال پیام به علت نقص فنی بخش «ارتباط با ما» از مورخ 10 شهریور به بعد امکانپذیر است.قسمت دوم عکسهای همایس پیاده روی باریکانها

مشاهده عکسها در ابعاد اصلی از مورخ 7 شهریور

 


نوسازی آشپزخانه مسجد

به همت بانیان خیر ،حاج فرامرز(مرحوم حاج فتاح) باریکانی و حاج قدرت باریکانی و تلاشهای دیگر باریکانیان منجمله حاج الیاس- حاج علی - آقا خیام و....کار نوسازی آشپزخانه مسجد حضرت امیرالمومنین(ع) از اواخر مرداد ماه آغاز و در نیمه دوم شهریور به پایان خواهد رسید.

  راهپیمائی بانوان باریکان

حسب فراخوان انجمن بانوان باریکانی،برنامه راهپیمائی ویژه بانوان در روز جمعه 5 شهریور95 از محله رونا در حدود ساعت 7 صبح آغاز و تا بالای مزرعه آقا چشمه به طول حدود 3 کیلومتر در فضائی مفرح ادامه یافت.
عکسها:خانم ریحانه باریکانی
 


 

 گزارش برگزاری بیست و هشتمین یادواره شهدای روستای باریکان

                                 و 

                   اولین همایش پیاده روی باریکانیها


                                         در وب سایت باریکانبرگزاری مراسم شهدای باریکانبیست و هشتمین مراسم یادواره شهدا،آزادگان و جانبازان روستای باریکان در شامگاه روز پنجشنبه 28 مرداد 1395 در مسجد حضرت امیرالمومنین(ع) روستای باریکان در جمع خانواده شهدا و اهالی برگزار شد.امام جمعه محترم طالقان حجت السلام و المسلمین حسینی و جمعی از مسولین شهرستان و اهالی میناوند نیز از جمله مدعوین مراسم بودند.

ستاد برگزاری مراسم که از چندین روز قبل در تدارک و تمهید اجرای مراسم بود با بازبینی سیستمهای صوتی،تصویری و روشنائی - مسجد و حسینیه را برای برگزاری مراسم آماده نمودند.سپس با اجرای دکوری زیبا ، حال و هوای دفاع مقدس در مسجد تداعی شد.

مقارن اذان مغرب،نماز جماعت اقامه شد. مراسم با قرائت زیبای آیاتی از قران مجید توسط آقای امیر باریکانی راس ساعت 9 آغاز شد و پس از آن سرود جمهوری اسلامی ایران نواخته گردید.

آقای رامین باریکانی مجری بیست و هشتمین یادواره ،عناوین مراسم را به همراه دکلمه به سمع حضار رساند . سپس کلیپ شهدای باریکان پخش شد.در ادامه کلیپ «انتظار» با زیر صدای رامین باریکانی ،وفای عهد مردم با شهدا را یادآور شد.

سپس از مدعوین پذیرائی به عمل آمد.

در ادامه سردار یحیی عزیزپور از یادگاران دفاع مقدس و از فرماندهان لشکر 11 حضرت امیرالمومنین (ع) ایلام  در جایگاه قرارگرفت.

سردار عزیز پور با تشریح وضعیت منطقه عملیاتی مهران در عملیات والفجر و موقعیت قوای خودی و دشمن به تبیین جزییات عملیات در نیمه مرداد ماه سال 1362 پرداخت.سردار با بیانی شیوا وضعیت تشنگی رزمندگان منجمله شهید اکبر باریکانی و تشبیه آن به عطش صحرای کربلا را توصیف نمود و آنجا که ... شهید اکبر باریکانی زمین را لمس می کرد و گاهی هم سینه اش را روی آن می گذاشت. پرسیدم:چه می کنی؟ گفت: یاد شب عاشورا و عطش بچه ها و یاران امام حسین(ع) افتادم..... که در پی آن چشمان بسیاری از مدعوین بیاد مظلومیت شهدای کربلا و ایران بارانی شد.

یادگار دفاع مقدس سردار یحیی عزیز پور در ادامه قسمتی از خاطراتش در عملیات والفجر گفت:

...... یکی از مجروحان حالش خوب نبود. بی سیم روشن شد. حاج اکبر دانشیار،فرمانده تیپ بود. تیپ امیرالمؤمنین(ع) هنوز لشکر نشده بود. گفت: سریع یک نیرو بفرستید این جا. چیزی نمی خواست بگوید.  گفتم: من می رم. من با منطقه آشنام. سید رحمت طالبی فرمانده گردان ادوات تیپ گفت: حالا که می روی این مجروح را هم با خودت ببر و از آن طرف هم برای بچه ها آب بیاور.

سوار موتور تریل شدم و مجروح را با چفیه به کمرم بستم. موتور را روشن کردم و یا علی گفتم. از خاکریز که جدا شدم، افتادم توی دیدتانک ها. آن روز تانک ها تک تیرانداز شده بودند. نمی دانم چه اتفاقی افتاد، فقط فریادمی زدم یا حسین(ع). صدای انفجارها را از روبه رو و پشت سرم می شنیدم. بیابانِ ناهموار و موج انفجار، موتور را بالا و پایین می برد و من سنگینی ام را روی فرمان انداخته بودم که مجروح از پشت نیفتد.آنروز جهنم را به چشمم دیدم . به جاده آسفالت رسیدیم. بعثی ها ول کن نبودند. سرعت را بیشترکردم. زوزه گلوله را می شنیدم. هر لحظه منتظر بودم به هوا بروم و یا چیزی تا مغز استخوان مرا بسوزاند. هر جور شده از خط آتش گذشتم. خودم را رساندم به مقر فرماندهی.

بچه ها سریع مجروح را از من گرفتند. دویدم پیش حاج اکبر. درِ یک پی ام پی باز بود. محسن رضایی،فرمانده سپاه را دیدم که نشسته بود کنار یک نقشه. فرمانده سپاه اینجا چه کار می کند!؟درست بیخ گوش عراقی ها! دانشیار آمد و چند تا کمپوت و آب میوه سرد به من داد. آنهارا توی یک کوله پشتی گذاشتم و چند تا گلوله آرپی جی را هم به پشت بستم. گفت: «چیزیکه دیدی، محرمانه است. کسی جز سید رحمت نفهمه که محسن این جاست. به سیدرحمت می گی محسن گفته این خاکریز به هر قیمتی نباید سقوط کنه.» فهمیدم چرا پشت بی سیم حتی به رمز هم چیزی نمی گفتند.

.... اکبر را پیش خودم دیدم که آرپی جی در دستش بود. حالا از کجا آورده بود، نمی دانم. چیزی نگفتم، ولی چرای آن راهم نمی دانم. مثل اینکه کسی مهر سکوت را بر لبانم زده باشد. فقط گفتم: اکبر! دو نفری باید بلند شیم و با هم شلیک کنیم. بچه ها در طول خاکریز این کار را می کردند.موشکهای آر پی جی به تانکهای تی 72 کارگر نبود.لاجرم باید فقط شنی تانک نشانه گرفته گرفته می شد.   صدای تانک ها نزدیک و نزدیک تر شد. «یا حسین» گفتیم و با هم بلند شدیم و با صدای «الله اکبر» شلیک کردیم. اولی خورد به هدف. دوباره نشستیم، گلوله گذاری کردیم و «یا حسین» گفتیم و بلند شدیم و با هم «الله اکبر» گفتیم و شلیک کردیم و دوباره نشستیم.برای بار سوم که «یا حسین» گفتیم و بلند شدیم و «الله اکبر» گفتیم، متوجه شدم فقط گلوله من شلیک شد. اکبر افتاده بود. نصفی از سر و یک دست و پهلویش رفته بود. یک رزمنده تهرانیِ دیگر همراه ما بود که خودش را رساند بالای سر اکبر و شروع کرد گریه کردن. به سختی صدایش را می شنیدم. مویه کنان می گفت: مادرت به من گفت مواظبت باشم، حالا جواب مادرترا چی بدم؟ چگونه برگردم؟

خاطرات سردار که با بغض گلو و چشمانی گریان همراه بود ، به پایان رسد .در حالی که مظلومیت و رشادت رزمندگان سکوت سنگین و پر رمز و رازی را بر جلسه گسترانیده بود .سردار پس از آن دیگر نتوانست بر پای بایستد.بیان خاطرات آن لحظات دشوار مرگ و خون را برایش تداعی کرده بود و داغ یاران سفرکرده تاب از تن این جانباز گرانقدر  برده بود.

در ادامه مداح اهل بیت حاج حمید قلیچ خانی برای دقایقی حضار را با نوایی دل نشین با خود همراه کرد.

در پی مداحی، فیلمی با عنوان « در آرزوی شهادت» در رثای شهید سید مصطفی باریکانی پخش شد.فیلم رشادتها و نحوه شهادت غریبانه نوجوان بسیجی سید مصطفی باریکانی را از زبان والدین،برادر و همرزمانش و بازگشت پیکر مطهرش پس از 15 سال به میهن را به نمایش گذاشت.شهید در عملیات نصر 1 در 28 فروردین 1367به لقا ا.. پیوست.
اعلام ایجاد پایگاه بسیج امیرالمومنین(ع) روستای باریکان توسط فرمانده محترم سپاه ناحیه طالقان جناب سرهنگ پاسدار علی اصل زعیم و انتصاب آقای سعید باریکانی به عنوان اولین فرمانده پایگاه با قرائت متن حکم ابلاغی پایان بخش مراسم در ساعت 23 بود که پس ازآن از حضار به شایستگی پذیرایی به عمل آمد.

سایت باریکان از تلاشهای ارزنده ستاد برگزاری مراسم یادواره شهدا که با صبوری و تلاش ،مراسمی فاخر، منظم و طبق برنامه را در نهایت شایستگی را اجرا نموده و موجب تجدید بیعت مردم با راه و یادشهدا گردیدند،صمیمانه تقدیر می نماید. اجرکم عنداله

 مشاهده عکسها در اندازه اصلی، از ساعت 20 روز 7 شهریور 

                 همایش پیاده روی باریکانیان

همایش پیاده روی خانوادگی در روستای باریکان به همت حبیب باریکانی و همکاری نصیر(عزت اله) باریکانی و مساعدت  شورای اسلامی روستا و داره ورزش و جوانان شهرستان طالقان برگزار شد.

به گزارش سایت باریکان ، حبیب باریکانی مسئول  مجمع فرهنگی ،وزرشی باریکان ، هدف از این همایش را ایجاد روحیه نشاط ، شادابی و همدلی در بین خانواده ها  برشمرد و حضور پرشور و نشاط جوانان و نوجوانان ، در کنار خانواده ها را زمینه ساز ایجاد فضای شاد و مفرح به همراه تندرستی عمومی دانست. نصیر باریکانی آشنائی نسلهای جوان باریکانی با یکدیگر و ایجاد روحیه هم بستگی را از جمله دلائل همایش ذکر کرد و اسفندیار باریکانی همکاری با برنامه های ورزشی فرهنگی را از اصول برنامه های شورا عنوان نمود.

شرکت کنندگان اعم از زن و مرد  مسیر 2 کیلومتری از محله رونا در مسیر جر مزار و دو راهی میاندشت تا بازگشت به رونا را با روحیه ای سر زنده و شاد طی کردند.

اجرای بازی های دارت بانوان، ،مسابقه دو بین هر سه قشر میانسال و جوانان و کودکان ، توپ اندازی بانوان و آقایان مسابقه طناب کشی خانمها و آقایان و برپایی آش محلی  و نیز مسابقه بادبادک از دیگر برنامه های جانبی این همایش بود.

گفتنی است که در این مراسم آقایان مقیمی و تاجدینی از اداره ورزش و جوانان شهرستان طالقان و نمایندگی آن نیروی انتظامی و هلال احمر شهرستان نیز مشارکت فعال داشتند.

همچنین پس از برگزاری برنامه های شاد و مفرح و اهدا جوایز از برگزیدگان این جشن تقدیر به عمل آمد.

>*<*>*<*>*<*>*<*>*<*»>*<

اما این مراسم که نخستین بار و با همیاری انجمن بانوان باریکانی و مشارکت آحاد باریکانیان و وابستگان اجرا شد ، برای همیشه خاطره ای ماندگار در اذهان بجای گذاشت.خاطره ای شیرین و شاد در روزی که لبان همه از پیر وجوان ،کوچک و بزرگ ،مرد و زن به خنده متبسم بود.

در روزی که زنان ما دست به کار پختن آش شدند ،آشی که نذر یکدلی و مهربانی شد.روزی که چشمها از شادی برق می زد.روزی که پیران ما دست به توپ و طناب شدند تا یادآور روزهای جوانیشان باشد. روزی که  زنان و مردان کهنسال ما عزت دیدند،روزی که جوانانمان فخر به طالقانی بودنشان کردند و کودکان ما در خود نمی گنجیدند.

چه روزی بود آنروز که در مسیر قدمهای زن و مرد ما گلهای محبت می رویید . هوا آکنده از بوی عطر هم دلی بود.شوق دیدن این روز و این چشمهای خندان و لبان متبسم را سالها در سویدای دل نهفته بودیم و در آنروز به یکباره  شاهد شکوفا شدن شکوفه  های هم دلی شدیم.

روز بیست و نهم مرداد 95 تاریخ ساز شد.همانگونه که سیزده بدر سال 1367 تاریخ ساز بود.در این سالیان متمادی باریکانیان جز به سوک گرد هم نیامدند.گردهم آمدن در هنگام عزا چه برای عزیزان از دست رفته و شهدای گرانقدر و نیز  در رثای اهل بیت (ع) و خاصه سالار شهیدان بی تردید فضیلت است  . اما گرد هم آمدن برای  شاد بودن نیز در زمانه ای که جهانی شدن ارزشها را نشانه گرفته نیز اهمیت دارد.شاد بودن در فضائی که پیر و جوان هم دیگر را باز می شناسند. شاد بودن در عین رعایت ارزشهای دین حنیف و هنجارهای جامعه مسلماً واجد ارزش است.شاد بودن در کنار هم با رعایت همه موازین در دایره واژگان ما جایش خالی بود .واین جای خالی  را برخی فاصله هائی پر کرده بود.فاصله هائی از جنس.....آما حضور خانواده ها درآنروز نخستین گام برای پر کردن فاصله ها ز صمیمیت و  اظهار ارادات به هم بود .

این نخستن گام را به همه باریکانیان تبریک و تهنیت عرض کرده و برای بانیان خیر و مجمع فرهنگی،ورزشی باریکان  با توجه به تجریه بسیار نیکوی حاصله آرزوی بهروزی و تدارک برنامه هائی به مراتب بهتر را داریم.مشاهده  عکسها  در اندازه اصلی از مورخ 7 شهریوربرگزاری اولین همایش پیاده روی باریکانیها

طبق برنامه تنظیمی از سوی گروه فرهنگی،وزرشی باریکان ، اولین همایش پیاده روی باریکانیها در روز جمعه 29 مرداد برگزار می گردد .

برنامه های همایش:

1- محل تجمع 9/30 صبح جمعه  (رونا)
۲-نرمش صبحگاهی
۳-حرکت وپیاده روی9/45(جیر مزار.جرمزار.گلینکی چُک سر .خرمنگاه)
۴-برگزاری بازی های بومی_محلی(طناب کشی .و........)
۵-اهدای جوایز بین کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان
۶-پایان برنامه ساعت 12/30

۷-حرکت بسوی مسجد باریکان واقامه نماز جماعتبرنامه مراسم بیست و هشتمین یاواره شهدای روستای باریکان

ستاد برگزاری مراسم شهدای باریکان در بامداد روز جمعه 15 مرداد در مسجد حضرت امیرالمومنین (ع) روستای باریکان تشکیل جلسه داد.جلسه در خصوص برگزاری مراسم در شامگاه روز پنج شنبه 28 مرداد و تقسیم وظایف و مسئولیتها  به جمع بندی رسید و طبق تصمیم جلسه رعایت نظم  در برگزاری به هنگام برنامه ها مورد تاکید قرار گرفت.

برنامه

عنوان

زمان

اقامه نماز مغرب و عشا

 

8.40

8.10

تلاوت آیاتی از قران کریم

قاری امیر باریکانی

8.50

8.40

سرود جمهوری اسلامی

 

8.55

8.50

اعلام برنامه

 

9.00

8.55

کلیپ شهدای باریکان

 

9.10

9.00

خاطرات دفاع مقدس

روایت سردار یحیی عزیز پور از منطقه عملیاتی مهران و شهید اکبر باریکانی

9.40

9.10

پذیرائی

 

9.50

9.40

مداحی

 

10.10

9.50

فیلم در آرزوی شهادت

روایت زندگی و شهادت سید مصطفی باریکانی

10.30

10.10

پایان برنامه و پذیرائی

 

10.30

 بازسازی سنت کوبیدن گندم در دچال

از جمله کارهایی که زنان طالقانی با همیاری در آن شرکت می کردند پاک کردن گندم و کوبیدن آن توسط دَچَال بوده بود .دچال   سنگی نسبتا بزرگی است با رویه ای مسطح و دارای قطری در حدود نیم متر که در درون آن حفره‏ای با قطر و ارتفاعی حدوداً 30 سانت ایجاد می کردند.دچال وسیله سنگی دیگری نیز داشت در ابعاد کوچک و بزرگ ، استوانه ای شکل  و مدور  که انرا «مشته» می نامیدند . مشته های بزرگ تا 5 کیلو هم وزن داشتند.


دچال را در درون زمین کار می گذاشتند . کم و بیش تعدادی از خانه ها در طالقان قدیم دچال داشتند.

شروع کار از شستن گندم آغاز و سپس آنرا اغلب در پشت بام پهن و خشک می کردند و برای پوست کندن آنرا به محل دچال حمل می کردند. به گندم کوبیده شده «دان» می گفتند که از آن برای غذای لذیذی بنام «بلغور» استفاده می کردند. برخی زنان میانسال و پیر زنان از عهده­ کوبیدن دچال بر نمی آمدند و معمولاً این کار را دختران و زنان تازه شوهر کرده بر عهده داشتند.

 

در هفته اول مرداد 1395 در مراسمی آیینی و با حضور تعدادی از بانوان باریکانی به همت آقایان تیمور و احسان باریکانی پس از 30 سال مجدداً این سنت طالقان در روستای باریکان احیا شد.در این مراسم که در محله رونا در فضائی مفرح برگزار شد ، سنت دیرینه توسط خانمها شوکت و  خدیجه وسودابه و...و جمعی دیگر از خانمها با همان سبک باز سازی شد.

فیلم بازسازی سنت کوبیدن گندم در دچال 

http://www.aparat.com/v/mxjg3

عکسها: ریحانه باریکانی 

برگزاری نماز جماعت در روستا

برگزاری نماز جماعت از جمله شعار دین حنیف است که در روستا متولی خاصی ندارد.لیکن چندی است که در کانال فرهنگی ، ورزشی باریکان به همت آقای حبیب باریکانی روی ان تبلیغ می شود.

تردیدی نیست که هر فردی در برگزاری نماز به جماعت  در وهله اول حرکت را باید از خود آغاز کند و منتظر بخشنامه و ابلاغ نباشد .اگر در روستا هستیم لااقل در ایام آخر هفته همت کرده و در این مراسم عبادی حاضر شویم.


نمازحماعت در شب جمعه 14 و روز جمعه 15 مرداد 95 باریکانبرگزاری مسابقه فوتسال در طالقان

به گزارش واصله جمعی از باریکانیان خصوصاً جوانان شامگاه جمعه 7 مرداد 95 در سالن ورزشی در شهرک طالقان گردهم امدند و در قالب چند تیم در فضائی مفرح و شاد رقابت ورزشی نمودند. تیمهای شرکت کننده با تاکید بر رفاقت در عین رقابت ابتدا حلقه دوستی تشکیل دادند و سپس در چند دور با یکدیگر مسابقه دادند. تمامی تیمهای شرکت کننده به نام نامی « شهدای باریکان» در میدان حضور داشتند.

 اولین دور از تمرینات تیمهای شهدای باریکان به همت آقای حبیب باریکانی با هماهنگی اداره ورزش و جوانان طالقان برگزار شد.

عکسهااز :حبیب باریکانی

 

سرشماری نفوس ومسکن در باریکان

سرشماری نفوس ومسکن در جمعه مورخ 8 مرداد در روستای باریکان برگزار می گردد.

به گزارش شورای اسلامی روستای باریکان ، ماموران سرشماری در روزجمعه  به روستا عزیمت خواهند نمود.مهم‌ترین نوآوری در اجرای این سرشماری حذف فرم کاغذی و جمع‌آوری اطلاعات به وسیله تبلت از طریق مراجعه حضوری به خانوارها است.

حضور گسترده خانوارها با شناسنامه و کارت ملی از جمله نیازمندی های سرشماری خانوارها است که به طور قطع تاثیر فزاینده ای در امور عمرانی روستا خواهد داشت.


مراسم سالگرد شادروان فرامرز باریکانی

به مناسبت فرا رسیدن سالگرد درگذشت مرحوم مغفور فرامرز باریکانی مراسم یادبودی در روز جمعه 8 مرداد از ساعت 18/30 الی 19/30 در جیر مزار روستای باریکان بر مزارش برگزار می گردد.

خانواده معزا از عموم بستگان برای شرکت در مراسم دعوت به عمل آورده است.


 سند تاریخی

سندی از واگذاری زمین برای مسجد باریکان در 46 سال قبل

شادی روح پاک بزرگان باریکان که در خاک پاک باریکان آرمیده اند- فاتحه

ارسالی :حبیب باریکانیتیم ایران با درخشش سهیل باریکانی برای چهارمین سال پیاپی قهرمان مسابقات پاراگلایدر ترکیه شد

مسابقات پاراگلایدر اوپن کایسری ترکیه در رشته مسافت،‌ با قهرمانی سهیل باریکانی خاتمه یافت. تیم ایران هم در مجموع تیمی به عنوان اول دست یافت.

در اين مسابقات بين‌المللي كه خلبانان زيادي از كشورهاي مختلف، از جمله 40 خلبان ايراني از استان‌هاي تهران، اصفهان و خراسان رضوي و ... در آن حضور داشتند، سهيل باريكاني در مجموع به عنوان نخست مسابقات دست يافت.

اين مسابقات در 5 تاسك برگزار شد كه در مجموع اين 5 تاسك سهيل باريكاني، خلبان ارزنده كشورمان مقام اول را به خود اختصاص داد، عليرضا اثني عشري به عنوان چهارم رسيد و شاهين فلاح رتبه هفتم را از آن خود كرد.

لازم به ذكر است كه در هر 5 تاسك اين مسابقات خلبانان ايراني عناوين اول را كسب كردند.

در بخش بانوان نيز دو بانوي ايراني عناوين دوم و سوم مسابقات را به دست آوردند.در پايان اين مسابقات فاطمه افتخاري به عنوان دوم دست يافت و مريم اسدالله جايگاه سوم را كسب كرد.

 

جلسه هم اندیشی نخستین مجمع فرهنگی ،ورزشی روستای باریکان

جلسه هم اندیشی نخستین مجمع فرهنگی ،ورزشی روستای باریکان کمی بعد از ساعت11 صبح روز جمعه 1 مرداد 95 در مسجد حضرت امیرالمومنین (ع) روستای باریکان با قرائت قران توسط امیر باریکانی آغاز  و تا مقارن اذان نماز ظهر و عصر ادامه یافت.

در این جلسه که تعداد قابل توجه ای از صاحب نظران باریکانی و منسوبین بخصوص جوانان شرکت داشتند، بر ضرورت ایجاد تشکلی در زمینه ساماندهی امور فرهنگی ،ورزشی بصورت عمومی اعم از فصول مناسب در روستا و در سایر فصول در تهران تاکید شد. درادامه پس از توضیحات نصیر(حاج عزت اله) باریکانی در خصوص ضرورت رفتار هدفمند و  ساختارمند، ضمن آسیب شناسی ایجاد تشکلهای دارای ساختار  پیچیده، بر ضرورت ایجاد ساختاری سبک و متناسب با امکانات و مقدورات، اجماع نظر صورت گرفت. سپس پیشنهاد ایجاد پایگاه بسیج و بهره برداری از امکانات این نهاد نیز به عنوان فرصتی مغتنم و سازنده مورد توجه قرار گرفت.در همین ارتباط تلاشهای آقای نصیر(بیک آقا)باریکانی در زمینه پیگیری امکان بهره برداری از مدرسه باریکان به عنوان محوطه ای ورزشی مطرح و برای توفیق دستیابی به این مهم اظهار امیدواری شد.

مجمع موسس در ادامه  ضمن بررسی یپیشنهادی در خصوص راهپیمائی نمادین در پاسداشت مقام شامخ شهدا، آنرا در شان جلسه ستاد برگزاری مراسم یادواره شهدا دانست تا تصمیم گیری لازم را حسب صلاحدید معمول نماید.سپس پیشنهاد ایجاد یک روز ماندگار در سال برای تشکیل گردهم آئی و راهپیمائی ورزشی،فرهنگی خانواده بزرگ و فرهیخته باریکانیان و  منسوبین مورد بررسی قرار گرفت.بازشناسی و آشنائی نسلهای اول، دوم و سوم باریکانیان با یکدیگر حسب نظریه پرویز باریکانی ، ایجاد هم بستگی منطقه ای هم عرض با سایر روستاهای طالقان ، نکوداشت ارزشهای سنتی ، مذهبی و احیاء بازیهای بومی  و غذاهای محلی به منظور آشنائی نسلهای کنونی با گذشته طالقان از جمله اهداف این گرد هم آئی برشمرده شد.

جلسه سپس بر روی برگزاری مراسم  مزبور مقارن با مراسم شکوهمند یادواره شهدای گرانقدر باریکان اجماع و تاکید نمود.لیکن در خصوص برگزاری  در روز مراسم شهدا  و یا روز پس از آن مذاکره صورت گرفت که در مجموع با برگزاری در روز بعد موافقت حاصل شد تا از تجارب حاصله برای سالهای بعد بهره برداری شود.

 پس از  اظهار نظر جمع قابل توجه ای شرکت کنندگان ، در مجموع بر تشکیل هیات کوچک ورزشی با توجه به تجارب پیشکسوتانی چون آقایان خیام و کیهان باریکانی و تجارب حاصله از دو دور برگزاری مسابقه شهدای باریکان ، بهره گیری از همه نیروهای جوان و کارآمد تاکید و تصریح شد. جلسه همچنین در خصوص ایجاد مقدمات هیات  موسس  مجمع فرهنگی ،ورزشی روستای باریکان اتخاذ تصمیم نموده و اجرای این مهم بر عهده آقای حبیب باریکانی قرار گرفت که با دعوت از علاقمندان مقدمات تشکیل هیات موسس و تدوین پیش نویس اساسنامه و سایر مراحل تا تصویب را فراهم آورد.


گاز رسانی و طرح هادی باریکان در مجمع باریکانیان

شورای اسلامی روستای باریکان در شب جمعه در جلسه ای که تا پاسی از صبح روز جمعه 1 مرداد در مسجد حضرت امیرالمومنین(ع) باریکان به طول انجامید، دو مصوبه از مجمع باریکانیان اخذ نمود.

در این جلسه آقایان اسفندیار باریکانی رییس و  اسماعیل باریکانی نایب رییس  شورای اسلامی روستا ،اشتراکات 3 روستای فشندک،باریکان و میناوند در زمینه گاز رسانی از لحاظ سیاستهای شرکت گاز منجمله نقشه برداری روستاها از طریق خودیاری اهالی روستاههای مذکور را تشریح نمودند.مسئولان شورا در ادامه جلسه تنگناهای مربوط به گاز رسانی به محله اصلی روستای باریکان را تبیین و سیر مراحل پیگیریهای متعدد از شرکت گاز و فرمانداری را در مورد گازرسانی به هر سه محله باریکان (محله قدیم،سنگدشت و میاندشت)  تشریح و موافقت مقامات  در این خصوص را به جلسه بشارت دادند.

شورا با این حال نقشه برداری مجدد محله ها را شرط مقدماتی این رویکرد اظهار و هزینه های اجرا آنرا در زمره موارد مربوط به خودیاری صاحبان مستغلات عنوان نمودند.در این رابطه تصمیماتی اتخاذ که به زودی از سوی شورا عملیاتی خواهد شد.

در ادامه جلسه مذاکرات معموله شورا در خصوص طرح هادی باریکان و گسترس محدوده آن مطرح و  اظهار نظرات متعددی پیرامون ایده مزبور صورت پذیرفت.بر اساس تصمیم متخذه در جلسه افزایش محدوده طرح هادی مورد امعان نظر حاضرین واقع و شورا مامور اجرا و اخذ هزینه های نقشه برداری مجدد طبق هزینه تمام شده از مالکین گردید.جلسه هم اندیشی مجمع فرهنگی ،ورزشی روستای باریکان

  به موجب دعوت مجمع در شرف تاسیس فرهنگی ،ورزشی روستای باریکان ، مقرر است به منظور هم اندیشی و تبادل نظر پیرامون گردهم ایی های وزرشی و فرهنگی -  اولین جلسه مجمع راس ساعت 11 روز جمعه مورخ 1مرداد 95 در محل مسجد روستای باریکان برگزار گردد.

هیئت موسس مجمع در شرف تاسیس از عموم باریکانیان و منسوبین علاقمند و صاحب نظر دعوت نموده است که در جلسه مذکور حضور بهم رسانند.

 

هیئت موسس مجمع فرهنگی ،ورزشی روستای باریکان
سرشماری نفوس ومسکن

سرشماری نفوس ومسکن در هر پنج سال یکبار ،امسال نیز طبق برنامه فصل پاییز انجام می شود.اما نکته حائز اهمیت آن است که جمعیت طالقان در فصل مذکور به شدت کاهش می یاید. به همین دلیل گویا حسب هماهنگی های معموله مقرر گردیده سرشماری از اول مرداد به مدت پانزده روز در شهرستان طالقان اجراگردد .

بنابراین همه ی کسانی که به هر شکل می توانند در فراخوان طالقانی ها موثر باشند برای حضور واقعی جمعیت در زمان سرشماری در روستاها همت نمایند.
سالگرد شهدای روستای باریکان

حسب اطلاع حاصله بیست و هشتمین سالگرد شهدای روستای باریکان در شامگاه روز پنج شنبه 28 مرداد سال 95 در مسجد حضرت امیرالمومنین (ع) روستای باریکان برگزار می گردد.

پخش کلیپی در رسای شهید سید مصطفی باریکانی احتمالا از جمله برنامه های سالگرد امسال خواهد بود.جزییات مراسم متعاقباً  از سوی ستاد برگزاری مراسم اعلام می گردد.

ضمناً حسب اطلاعیه ستاد ، با تفضل الهی مراسم سالگرد شهدای باریکان ،هر ساله در هفته پایانی مرداد برگزار خواهد شد.

ستاد برگزاری مراسم شهدا


  منوی اصلی
  صفحه اصلی
  طالقان
  باريكان
  مشاهير
  جوانان باریکان
  گالری عکس
  گالری ویدیو
  مقاله
  كوهنوردي
  معرفي كتاب
  پیوندها
  اخبار
  تماس با وبگاه
  آمار سایت
  پیشبینی آب و هوای باریکان
 برای مشاهده بر روی لینک کلیک فرمایید


  نظرسنجی
 

Copyright 2008-2011 © All rights Reserved By Barikan.org
Designed By PARS DESIGN Co.