روستاهای ایران ، جاذبه ها ، شگفتی ها

رادیو دَری ،از جمله رادیوهائی برون مرزی است که صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برای افغانستان پخش می وب سایت رادیو درینماید.

این رادیو بخشی دارد بنام« روستاهای ایران ، جاذبه ها ، شگفتی ها»که در قسمت 51 آن در سال 89 روستای باریکان را معرفی نموده است. زبان دًری یکی از گویش های فارسی است که تقریباً اغلب مردم افغانستان و حتی پشتو زبانان نیز با این زبان سخن می‏گویند.

روستاهای ایران ، جاذبه ها ، شگفتی ها- قسمت ( 51 )

در این قسمت به سراغ منطقه کوهستانی طالقان رفته ایم تا دو روستای این منطقه را به حضور شما عزیزان معرفی کنیم .

منطقه طالقان یکی از بی نظیرترین درّه ها و مناطق کوهستانی ایران واقع در منطقه البرز غربی است . سراسر طالقان را از شرق به غرب ، رودخانه خروشان " طالقان رود " یا " شاهرود " طی می کند . این رودخانه به رودخانه الموت و سپس به دریاچه سد سپید رود می پیوندد . منطقه طالقان در فاصله 120 کیلومتری شمال غربی تهران واقع شده است و شامل دره بزرگی است که حدود 90 روستا را در خود جای داده است . وجود قله های معروف با ارتفاع بالای 4000 متر ( نظیر شاه البرز - 4200 متر و ناز - 4108 متر ) ، آبشارها و چشمه های زیبا و غارهای طبیعی ، این منطقه را به یکی از زیباترین مناطق طبیعی ایران تبدیل کرده است . از این رو ، این منطقه کوهستانی با طبیعت بکر آن ، به خاطر آب و هوای دلپذیرش و فاصله نسبتاً کم از پایتخت ایران ، از ییلاقات تهران به شمار می رود . منطقه طالقان در فصول بهار و تابستان ، پذیرای گردشگران علاقمند به طبیعت است .

اغلب روستاهای این منطقه به علت آنکه در ارتفاعات و دامنه جبال البرز قرار گرفته اند ، دارای آب و هوای مطبوع و خنک در فصول گرم سال هستند و از آلودگی های شهری بدورند .

در اولین بخش از این قست با روستای " گلیرد که از روستاهای منطقه طالقان است ، آشنا می شویم .

روستای زیبای گلیرد در منطقه طالقان و در ضلع جنوبی رودخانه شاهرود ، قرار دارد . این روستا با ....

در دومین بخش از این قسمت با یکی دیگر از روستاهای منطقه طالقان به نام " باریکان آشنا می شویم . باریکان از روستاهای زیبای منطقه باستانی طالقان و مشرف به سد طالقان است . این روستا با موقعیت کوهستانی و ارتفاع 2350 متر از سطح دریا ، در فاصله 135 کیلومتری تهران واقع شده است .

باریکان در اصطلاح محلی به معنای مکانی حاصلخیز و دارای محصولات زراعی است . روستای باریکان از دیرباز به همت کشاورزان سخت کوش و زمین حاصلخیز ، دارای محصولات متنوع کشاورزی و باغی به ویژه باغهای سیب بوده است .

به استناد مدارک تاریخی ، باریکان در مکان فعلی در اواخر دوران نادر شاه افشار در حدود 270 سال قبل ایجاد شده است . لازم به ذکر است منطقه طالقان ازجمله روستای باریکان در گذشته شاهد زلزله های متعددی بوده است .

اهالی روستای باریکان ، مسلمان و شیعه هستند . رودخانه دائمی " باریکان رودخانه " و رودخانه فصلی " کامیکی رودخانه " و چشمه های متعدد ، آب مورد نیاز کشاورزی روستای باریکان را تأمین می کند . خوب است بدانید از زمان گذشته ، نوعی تعاون و همیاری بین اهالی روستای باریکان و دیگر روستاهای طالقان بالاخص درمیان زنان این منطقه وجود داشته است . این نوع همیاری ، با هدف حمایت از دامداران روستایی به ویژه آنهایی که تعداد دامشان کم است ، شکل گرفته است . در این نوع همیاری ، روستاییان شیر به دست آمده از دامها را به نوبت دراختیار یک نفر قرار می دهند تا تبدیل به فرآورده های لبنی نظیر ماست ، پنیر ، مسکه(کره) و قیماق (خامه) کند . با این شیوه همیاری ، همه خانواده ها به نوبت از شیر فراوان بهره مند می شوند .

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال